Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdky už by nemusely chodit zahalené od hlavy až po paty. Vlivný duchovní volá po uvolnění pravidel

Saúdky už by nemusely chodit zahalené od hlavy až po paty. Vlivný duchovní volá po uvolnění pravidel

Vlivný saúdský duchovní šajch Abdalláh Mutlak, který je členem rady znalců islámu, připustil další uvolňování přísných pravidel pro ženy. Saúdské Arabky nemusí nosit abáje, tedy volný dlouhý oděv, řekl ve svém televizním programu. Podle agentury Reuters je zatím nejvýše postaveným členem duchovenstva, který netrvá na dodržování dosavadní praxe v sunnitském království.

„Devadesát procent věřících muslimek v muslimském světě abáje nenosí, takže bychom neměli lidi nutit, aby se do nich oblékali,“ řekl Mutlak. Podle něj se muslimky mají oblékat střízlivě, ale není nutné trvat právě na abájích.

 

Saúdská Arábie začala v minulých měsících uvolňovat svá přísná společenská kritéria. Pustí ženy za volanty automobilů a umožnila jim také navštěvovat sportovní zápasy na stadionech, kde jsou i muži. Stále ale uplatňuje systém opatrovnictví, který předpokládá, že v mnoha právních a administrativních úkonech žena potřebuje souhlas opatrovníka - muže.

Rada, jejímž členem je Mutlak, má právo vydávat náboženské dekrety, tedy názory na plnění islámského práva.

Ženy se v Saúdské Arábii většinou oblékají do černých abájí, které zahalují jejich tělo až po paty, a zakrývají si také vlasy, někdy i obličej. V posledních letech se podle Reuters ale v některých městech objevují odvážnější muslimky v abájích jasných barev nebo hodně rozstřižených, takže je pod nimi vidět sukně či kalhoty. Ještě v roce 2016 ale byla jedna žena zatčena za to, že si na hlavní ulici v Rijádu abáju sundala.

Co je to islám a jaké má pravidla? Čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1