Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdové zmařili teroristický útok ve Velké mešitě v Mekce. Atentátník se před nimi odpálil

Saúdové zmařili teroristický útok ve Velké mešitě v Mekce. Atentátník se před nimi odpálil

Saúdská Arábie údajně zmařila teroristický útok ve Velké mešitě v Mekce. Jeden útočník se vyhodil do povětří potom, co se odmítl vzdát bezpečnostním silám. Dalších pět lidí, včetně jedné ženy, policie zadržela. Informovala televize Al-Arabíja s odvoláním na saúdskoarabské ministerstvo vnitra. Muslimům právě vrcholí postní měsíc ramadán a u Velké mešity v Mekce, která je pro ně nejposvátnějším místem, se jich davy scházejí k modlitbám. Al Arabíja uvedla, že zmařené útoky průběh večera výrazněji nenarušily.

Al Arabíja s odvoláním na ministerstvo vnitra uvedla, že úder organizovaly tři teroristické buňky. dvě údajně operovaly přímo z Mekky, třetí z druhého nejlidnatějšího města země Džiddy.

Podle bezpečnostních složek se mělo jednat o dva útoky zřejmě provedené ve stejnou chvíli. Podařilo se jim zabránit. 

Jeden z útočníků – údajně sebevražedný atentátník připravený k úderu – začal na bezpečnostní složky střílet a odmítl se vzdát. Následně se vyhodil do vzduchu. Al Arabíja neinformuje o tom, že by někoho zabil. Zraněno je šest civilistů a drobnější zranění má i pět zasahujících policistů.

Bezpečnostní složky pozatýkaly pět podezřelých, včetně jedné ženy, a pokračují ve vyšetřování. Není zřejmé, zda skupina patřila k nějaké větší teroristické organizaci, nebo se jednalo jen o uzavřenou buňku. Rovněž není známý motiv chystaného útoku.

Teroristický útok přímo u Velké mešity, která je největší na světě a představuje pro muslimy nejposvátnější místo, mohl mít tragické následky. Muslimům vrcholí postní měsíc ramadán, který je jedním z pěti pilířů islámu a má sloužit k přiblížení člověka k Bohu a k sebereflexi. Ramadán končí veselým svátkem íd al-fitr, který letos podle kalendáře používaného v Mekce začne se zatměním slunce 24. června.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744