Články odjinud

Saúdská Arábie kontra Írán: Kde jsou na tom ženy hůř a proč je důležitý rok 2030?

Saúdská Arábie kontra Írán: Kde jsou na tom ženy hůř a proč je důležitý rok 2030?

Jako kočka a pes. Saúdská Arábie a Írán. Konzervativní sunnitská monarchie a šíitská teokratická republika. Arabové a Peršané. O vliv na Blízkém východě bojují i v mediálním prostoru: právě teď se jejich propagandisté dohadují, která ze zemí lépe využívá (potlačený) potenciál vlastních žen. Jak Írán, tak Saúdská Arábie přitom patří k těm zemím, kde ženy svobodami rozhodně neoplývají.

Mimochodem, obě země zavedly prohibici. A obě vykonávají trest smrti dokonce i veřejně, i když samozřejmě ne pravidelně. Jak se tedy daří obyvatelkám patriarchální absolutistické monarchie a postrevoluční teokratické republiky s prvky demokracie?

Svoboda? Saúdští poručníci, íránská diskriminace

Každá Saúdka musí mít poručníka – obvykle je jím otec, bratr, manžel nebo jiný příbuzný. Tento systém vychází ze zvykového práva, nikoli psaného zákona. Saúdky potřebují poručníkův souhlas k cestě do zahraničí, sňatku, rozvodu i dalším právním krokům. Od loňska ovšem mohou ženy samy rozhodnout třeba o tom, zda podstoupí operaci, přijme zaměstnání nebo nastoupí na univerzitu.

Také Peršanky jsou doma občankami druhé kategorie, tedy jistě ze západního pohledu. Podle tradice dědí polovinu toho co muž a i v právních sporech mnohdy váží svědectví jednoho muže totéž co výpověď dvou žen. Peršanky jsou ale nejen v rozhodování svobodnější než Saúdky: nynější Írán jim třeba přiznává právo požádat o rozvod a soud po něm často svěřuje děti do péče matek.

Účast v politice? Obě země řídí muži

Saúdská monarchie je absolutistická. A silně patriarchální, což reformistické plány korunního prince Muhammada bin Salmána sotva změní. Jediné volby, které tu kdy proběhly, byly místní a v těch posledních (2015) ženy volily i byly voleny. Král také najmenoval třicet Saúdek do svého poradního sboru, ve kterém sedí celkově 150 lidí. Důležité funkce ale v zemi vykonávají muži.

Írán má kromě (nevoleného) teokratického vedení i prezidenta 290členný parlament, kde v tomto období sedí 17 poslankyň. Od roku 2013 má země už třetí viceprezidentku pro otázku žen a rodiny. Důležité posty ale zastávají muži v čele s nejvyšším náboženským vůdcem země Sajjidem Chameneím. A právě ten zastává názor, že se ženy mají starat o pokud možno co největší rodinu.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Řízení auta? Důležité pro ženy... i propagandu

Peršanky řídí nejen vlastní auta, ale i taxíky nebo autobusy. Laleh Seddighová proslula jako automobilová závodnice, jezdit začala pod dozorem otce už ve 13 letech. Pro závodění s muži ale musela získat zvláštní povolení, ve kterém se zavázala, že bude i při sportu dodržovat náboženská pravidla. „Zase jsem ale jako jediná dívka v soutěžích neměla nouzi o sponzory,“ vzpomíná.

Saúdky začaly doma oficiálně šoférovat tuto neděli. Mnohé z nich ale mají řidičské zkušenosti ze zahraničí, ze Západu i jiných arabských zemí. Média odhadují, že Saúdky loni utratily jen u sousedů v Jordánsku, Bahrajnu a Emirátech za řidičské zkoušky více než tři miliony dolarů. Už teď obdržely saúdské úřady od žen na 120 tisíc žádostí o řidičský průkaz.

Na tribuny při fotbalovém zápasu? Jen v Saúdské

Íránky zatím nemohou na stadióny, kde zápolí muži. Na mistrovství v Rusku si proto užily možnost sledovat reprezentační tým z hlediště. A vedení národního družstva dalo najevo, že by mu ženy na tribunách nevadily. Dostat dívky na populární fotbalové zápasy se v Íránu pokusil i populistický, jinak konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád, narazil ale na náboženské vedení země.

Saúdky nově mohou sledovat sportovní utkání mužů, tedy i utkání ve fotbale, jehož popularita v monarchii roste. Fanynky národního týmu se objevily i během nynějšího mistrovství na ruských tribunách. Doma, na saúdských stadionech pak vznikly zvláštní „rodinná oddělení“, kde jsou ženské uvaděčky, fotbalové fanynky mají k dispozici i vlastní kavárny, modlitebny a ambulanci.

Oblečení na veřejnosti? Oba režimy velí zahalit!

Mravnostní policie, celým jménem Komise pro propagaci ctnosti a prevenci neřesti dosud kontroluje Saúdy obou pohlaví doslova na ulici. Nynější reformy ženám opatrně ulevují: už prý nemusejí chodit v tmavé, splývavé abáji. Vlasy musejí být zahalené, ale opět, nikoli jen tmavým šátkem. Výstřednosti, třeba kalhoty odhalené v rozparku abáji, jsou v očích konzervativců stále problém.

Peršanky i cizinky musejí v Íránu nosit zahalené vlasy a pokud možno splývavé oblečení. Šátek se ale třeba na liberálních předměstích může změnit v ozdobný doplněk. Především mladé Íránky pravidelně zkoušejí konzervativce, kam lze v uvolnění pravidel zajít. Bývalo nehezkým jarním zvykem odchytávat dívky u teheránského metra a peskovat je za přítomnosti policistů za oděvní nekázeň.

Vzdělání? V obou zemích mají studentky většinu

Na saúdských univerzitách převládají studentky (téměř 52 procent). V zahraničí, tedy na vysokých školách v šesti desítkách zemí jich teď studuje 35 tisíc. Saúdové podle ambiciózního plánu „Vize 2030“ chtějí, aby do dvanácti let tvořili 30 procent všech pracovních sil (teď činí jen 22 procent). Nově budou moci ženy mezi 25 a 35 lety vstoupit do armády, ne však do bojových jednotek.

Peršanky tvoří ve své zemi až 60 procent všech vysokoškolských studentů. Podle Rádia Farda je přesto pro Íránky dvakrát složitější najít práci než pro jejich mužské vrstevníky. Na 42 procent Íránek ve věku mezi 15 a 29 lety je nezaměstnaných, v případě mužů činí toto číslo 20,3 procenta. Jen necelá šestina všech Íránek pracuje, což stanice přičítá diskriminaci žen na pracovním trhu.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818