Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská Arábie není Rusko. Ekonomika je pro Trumpa víc než rozřezaný novinář, říká expert

Saúdská Arábie není Rusko. Ekonomika je pro Trumpa víc než rozřezaný novinář, říká expert

Velice opatrně našlapuje americký prezident Donald Trump kolem případu zmizelého saúdského novináře Džamála Chášakdžího. Ačkoli jej zákonodárci vyzývají k zavedení sankcí, Trump vyčkává a varuje před uspěchanými závěry. Jeho postup se tak liší například od jarních akcí proti Rusku po pokusu o otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala. Proč?

Středa přinesla další posun a novinky o Chášakdžího osudu. Sedmiminutová nahrávka, kterou zveřejnil server Middle East Eye, zachycuje velice kruté detaily novinářovy smrti z 2. října včetně zajetí a následného mučení na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podezřelí z činu mají podle tureckých médií napojení na saúdské tajné služby.

Celá záležitost je citlivá pro amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na vztazích se Saúdskou Arábií a jejím korunním princem Mohamedem bin Salmánem postavil část své blízkovýchodní politiky a chlubil se ekonomickými úspěchy – například kontraktem na dodávky zbraní, za něž měli Američané získat až 110 miliard dolarů.

S Ruskem to šlo rychle, u Saúdů Trump vyčkává

Zatímco američtí zákonodárci volají po razantních krocích a potrestání Rijádu, Trump vyčkává. „A máme to tu zase. Jste vinen, dokud neprokážete nevinu,“ kritizoval prezident rychlé úsudky v Chášakdžího případu, které přirovnal k nedávnému obviňování soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálního obtěžování.

Trump tak postupuje zcela jinak než například v kauze otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury. K němu došlo 4. března a už 12. března dala americká vláda najevo, že důvěřuje Británii, která tvrdila, že za útokem stojí Rusko. Na konci měsíce, 26. března, se Spojené státy dokonce rozhodly vyhostit šedesát ruských diplomatů a v srpnu následovalo zavedení sankcí.

Středa je 15. dnem od Chášakdžího zmizení a ačkoli důkazy zatím ukazují, že se Saúdská Arábie na činu podílela, Trump vyčkává, mlží o vyšetřování a posílá svého ministra zahraničí Mikea Pompea jednat se saúdským králem. O trestech uvažuje jen za předpokladu, že se vina královské rodiny skutečně prokáže. Navíc není jisté, jestli by do případných sankcí zahrnul i zmiňovaný zbrojní kontrakt. 

„Bude dost těžko prokazatelné, odkud příkaz k zavraždění novináře přišel,“ domnívá se analytik a expert na politiku USA vůči Blízkému východu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub El-Ahmadieh. Pro INFO.CZ tvrdí, že Trump využívá podobnou taktiku, jaká byla k vidění u jeho předchůdců – tedy, že sankce představují jakési diplomatické strašení.

Přátelství a peníze nad mrtvoly?

Pro pochopení Trumpova opatrného postupu, tolik rozdílného od chování vůči Rusku, je zásadní historie. Zatímco Rusko, respektive jeho předchůdce Sovětský svaz, dlouhodobě představuje pro USA nepřítele, nebo přinejmenším velmocenského rivala, se Saúdy je navzdory několika šrámům pojí spíše přátelské vztahy, které se datují už do dob prezidenta Franklina D. Roosevelta. Ten dal Rijádu bezpečnostní záruky výměnou za přístup k ropě a udržování regionální stability. 

To nyní znamená, že Spojené státy mají v Saúdské Arábii partnera pro boj proti terorismu, ale hlavně spojence v tažení proti Íránu, vůči němuž se Trump tvrdě vymezuje. Spojenectví trvající 75 let vydrželo, ačkoli procházelo těžkými zkouškami například po útocích z 11. září 2001. Zpráva Kongresu dva roky poté konstatovala, že Rijád byl na atentátníky napojený. Vztahy nebyly skvělé ani za éry Baracka Obamy, zvláštně po prosazení jaderné dohody s Íránem, a Saúdskou Arábii v kampani kritizoval i Trump.

Nakonec ale u současného prezidenta převážil jeho obchodnický duch a i s přispěním zetě a poradce Jareda Kushnera obnovil dobré vztahy obou zemí. Trump si dokonce vybral Saúdskou Arábii pro svoji první zahraniční cestu ve funkci a zbrojní kontrakt komunikoval jako velké vítězství, které přinese Američanům peníze a pracovní místa. Také odstoupení od dohody s Íránem Rijád kvitoval s povděkem.

„Trump na Saúdskou Arábii sázel. Jeho nynější motivace je jasná. Jsou v sázce politické body. Trump jde obecně více po penězích než po idejích, takže tady u něj zřejmě převažuje ona zbrojní zakázka,“ vysvětluje El-Ahmadieh aktuální přešlapování amerického prezidenta.

Saúdové mají ropu, USA zbraně

Trump svoji obezřetnost obhajuje ohledem na americké zájmy. Obává se, že pokud by dodávky zbraní zastavil, nahradil by Rijád americké firmy ruskými nebo čínskými dodavateli. Saúdové navíc mohou, jak psala tamní média, omezit produkci ropy a vyvolat razantní růst její ceny na světových trzích. To by znamenalo výrazné zdražení nejen pohonných hmot, ale i dalšího zboží. 

Kritici Trumpova postupu ale namítají, že minimálně v případě zbraní, jsou ve výhodě USA, neb saúdská armáda je závislá na západní technice.„Pravda je obojí. Saúdská Arábie má ekonomické páky skrze zdražení ropy, ale bez USA se v armádní oblasti příliš neobjede. Trump však dlouhodobě jede tu ekonomickou linii. Když to řeknu cynicky, ta je pro něj silnější než rozřezaný novinář,“ praví El-Ahmadeih. 

Na rezervy v prezidentově morálce poukazuje například televizní stanice CNN. Ta v textu na svém webu píše, že prezidentova reakce je „dosud nejčistším důkazem o jeho odvracení se od zahraniční politiky postavené na univerzálních lidských právech a ukazuje Trumpovu radikální formu jeho politiky Amerika především“.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867