Saúdská Arábie zachytila nad hlavním městem Rijádem balistickou střelu. Vypálená byla z Jemenu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská Arábie zachytila nad hlavním městem Rijádem balistickou střelu. Vypálená byla z Jemenu

Saúdská Arábie zachytila nad hlavním městem Rijádem balistickou střelu. Vypálená byla z Jemenu

Saúdské ministerstvo obrany oznámilo, že nad severovýchodem hlavního města Rijád došlo k zachycení balistické rakety. Informovala o tom státem podporovaná televize Al Arabiya, server CNN a Gulfnews. Střela byla vypálená z Jemenu, přiznalo hnutí Húsiové. Podle státní televize si střela menšího rozměru nevyžádala žádné oběti. 

Střela Rijádem otřásla a mise byla úspěšná, uvedlo jemenské ministerstvo obrany s tím, že cílem bylo mezinárodní letiště v Rijádu. Specifikovalo také, že šlo o raketu jemenské výroby Burqan 2H, tedy o balistickou raketu dlouhého doletu.

Sunnitská Saúdská Arábie stojí v čele mezinárodní koalice bojující proti Íránem podporovaným šíitským rebelům v sousedním Jemenu, kteří svrhli mezinárodně uznávanou vládu v roce 2015. 

Saúdskoarabské vzdušné síly oznámily zneškodnění raket vystřelených z Jemenu už v minulosti. V červenci například ohlásily, že sestřelily raketu, kterou Húsíové vystřelili směrem k Mekce.

Mezinárodní koalice dnes bránila nálet na severu země, při kterém podle lékařů a svědků agentury Reuters zemřelo 26 lidí v hotelu a místním trhu. Rijád tvrdí, že šlo o legitimní útok na vojenský cíl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.