Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská blokáda uvrhne Jemen do ještě horší katastrofy, říká pro INFO.cz humanitární pracovnice

Saúdská blokáda uvrhne Jemen do ještě horší katastrofy, říká pro INFO.cz humanitární pracovnice

Telefonuji ji do Jordánska, protože do Jemenu se teď nedostane. Saúdská Arábie totiž zkraje měsíce nařídila pozemní, námořní i leteckou blokádu už tak zbídačené jihoarabské země. Suze van Meegen se zaměřuje na právní pomoc postiženým válkou a v Jemenu působí v barvách Norské rady pro uprchlíky (NRC).

Málokdo má dnes šanci podívat se do Jemenu. Co jste na místě viděla? 

Těžko hledám slova. V tuto chvíli jde o nejhorší humanitární katastrofu na světě. Lidé trpí nemocemi, šíří se mezi nimi cholera. Chybí jim nejen jídlo, ale vlastně všechno… Situace v Jemenu je velmi, velmi špatná.

Kdo je válkou nejhůře postižen?

Nejvíce trpí ženy, děti, chronicky nemocní a tělesně postižení. Nicméně, nebojím se říci, že právě probíhající blokádu pocítil každý jeden občan země. Lidé mají ztížený přístup k penězům a obecně i zdrojům obživy. Proto se nyní snažíme dopravit pomoc do nejodlehlejších oblastí země, kde je situace kritická.

Jak vycházíte s úřady? Když je Jemen fakticky rozdělený mezi šíitské povstalce na severu v Saná a sunnitskou vládu v Adenu?

Jako organizace jsme v kontaktu jak s vládou v Adenu, tak v Saná. Stejně jako s místními úřady. Kvůli problémům, které přináší rozdělení země a válka, je ale naše schopnost dostat pomoc k nejpotřebnějším velmi omezená.

Jsou humanitární organizace v Jemenu vítané?

V Jemenu nyní pracuje 34 humanitárních organizací a několik agentur OSN. Velmi si vážíme možnosti v Jemenu pomáhat a uděláme maximum, abychom mohli zůstat. Blokáda ale naši práci zásadním způsobem ztěžuje.

Jste v kontaktu s lidmi z koalice vedené Saúdy, která letecky útočí na jemenské povstalce?  

Jak jsme už řekla, jsme v kontaktu s vládou v Saná, která podle všeho sdílí informace s touto koalicí. Jinak se držíme pravidla, že jako humanitární organizace nezasahujeme do politiky. Naše organizace sama neprovozuje školy nebo nemocnice, jsme ale bytostně závislí na stavu infrastruktury a civilních objektů. Každý útok na tyto cíle proto zasáhne i nás, protože pak nejsme schopni pomáhat podle našich představ a možností.

Podle dostupných záběrů se nálety koalice nevyhýbají civilním cílům, i když piloti tvrdí, že útočí jen na vojenské cíle. Vím, že jde o spekulativní otázku, ale může koalice útočit na civilní cíle záměrně?

Ke komplexním informacím o vojenských operacích samozřejmě nemám přístup a opakuji, jsme humanitáři, kteří se politikou nezabývají. Mohu ale říci, co jsme sami viděli. Nálety zasáhly místa, kde bydlí civilisté. Jak v Saná, tak v okolí města. Letadla útočila také na zdejším mezinárodní letiště, které sloužilo civilistům. Nedokážu ale říci, zda šlo o záměr.

Jak dnes obyvatelé země přemýšlí? Cítí třeba nenávist k Saúdům? Co si přejí nejvíce?

Mohu říci, že obyčejní Jemenci z nejrůznějších kmenů, skupin profesních i politických si dnes přejí především klid zbraní, mír a zahájení vyjednávacího procesu, kterého by se zúčastnily všechny znepřátelené skupiny.

Jak dlouho podle Vás ještě válka potrvá?

Musím bohužel říci, že nic nenasvědčuje brzkému konci války. Chci ale zůstat optimistkou a důvěřuji kolegům z OSN a mezinárodního společenství obecně, kteří se o řešení konfliktu snaží. Jemenci potřebují naději. My jim můžeme poskytnout okamžitou, materiální pomoc, oni ale potřebují vidět i politický posun, politickou dohodu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744