Saúdská blokáda uvrhne Jemen do ještě horší katastrofy, říká pro INFO.cz humanitární pracovnice | info.cz

Články odjinud

Saúdská blokáda uvrhne Jemen do ještě horší katastrofy, říká pro INFO.cz humanitární pracovnice

Telefonuji ji do Jordánska, protože do Jemenu se teď nedostane. Saúdská Arábie totiž zkraje měsíce nařídila pozemní, námořní i leteckou blokádu už tak zbídačené jihoarabské země. Suze van Meegen se zaměřuje na právní pomoc postiženým válkou a v Jemenu působí v barvách Norské rady pro uprchlíky (NRC).

Málokdo má dnes šanci podívat se do Jemenu. Co jste na místě viděla? 

Těžko hledám slova. V tuto chvíli jde o nejhorší humanitární katastrofu na světě. Lidé trpí nemocemi, šíří se mezi nimi cholera. Chybí jim nejen jídlo, ale vlastně všechno… Situace v Jemenu je velmi, velmi špatná.

Kdo je válkou nejhůře postižen?

Nejvíce trpí ženy, děti, chronicky nemocní a tělesně postižení. Nicméně, nebojím se říci, že právě probíhající blokádu pocítil každý jeden občan země. Lidé mají ztížený přístup k penězům a obecně i zdrojům obživy. Proto se nyní snažíme dopravit pomoc do nejodlehlejších oblastí země, kde je situace kritická.

Jak vycházíte s úřady? Když je Jemen fakticky rozdělený mezi šíitské povstalce na severu v Saná a sunnitskou vládu v Adenu?

Jako organizace jsme v kontaktu jak s vládou v Adenu, tak v Saná. Stejně jako s místními úřady. Kvůli problémům, které přináší rozdělení země a válka, je ale naše schopnost dostat pomoc k nejpotřebnějším velmi omezená.

Jsou humanitární organizace v Jemenu vítané?

V Jemenu nyní pracuje 34 humanitárních organizací a několik agentur OSN. Velmi si vážíme možnosti v Jemenu pomáhat a uděláme maximum, abychom mohli zůstat. Blokáda ale naši práci zásadním způsobem ztěžuje.

Jste v kontaktu s lidmi z koalice vedené Saúdy, která letecky útočí na jemenské povstalce?  

Jak jsme už řekla, jsme v kontaktu s vládou v Saná, která podle všeho sdílí informace s touto koalicí. Jinak se držíme pravidla, že jako humanitární organizace nezasahujeme do politiky. Naše organizace sama neprovozuje školy nebo nemocnice, jsme ale bytostně závislí na stavu infrastruktury a civilních objektů. Každý útok na tyto cíle proto zasáhne i nás, protože pak nejsme schopni pomáhat podle našich představ a možností.

Podle dostupných záběrů se nálety koalice nevyhýbají civilním cílům, i když piloti tvrdí, že útočí jen na vojenské cíle. Vím, že jde o spekulativní otázku, ale může koalice útočit na civilní cíle záměrně?

Ke komplexním informacím o vojenských operacích samozřejmě nemám přístup a opakuji, jsme humanitáři, kteří se politikou nezabývají. Mohu ale říci, co jsme sami viděli. Nálety zasáhly místa, kde bydlí civilisté. Jak v Saná, tak v okolí města. Letadla útočila také na zdejším mezinárodní letiště, které sloužilo civilistům. Nedokážu ale říci, zda šlo o záměr.

Jak dnes obyvatelé země přemýšlí? Cítí třeba nenávist k Saúdům? Co si přejí nejvíce?

Mohu říci, že obyčejní Jemenci z nejrůznějších kmenů, skupin profesních i politických si dnes přejí především klid zbraní, mír a zahájení vyjednávacího procesu, kterého by se zúčastnily všechny znepřátelené skupiny.

Jak dlouho podle Vás ještě válka potrvá?

Musím bohužel říci, že nic nenasvědčuje brzkému konci války. Chci ale zůstat optimistkou a důvěřuji kolegům z OSN a mezinárodního společenství obecně, kteří se o řešení konfliktu snaží. Jemenci potřebují naději. My jim můžeme poskytnout okamžitou, materiální pomoc, oni ale potřebují vidět i politický posun, politickou dohodu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud