Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sázka na obchodní kartu. Britové budou chtít využít Trumpa v jednání o brexitu

Sázka na obchodní kartu. Britové budou chtít využít Trumpa v jednání o brexitu
 

Britská premiérka Theresa Mayová se bude snažit využít vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, aby co nejvíce posílila postavení Londýna v jednáních s EU o brexitu. Cennou pákou může být obchod.

Britská premiérka Theresa Mayová a nově zvolený americký prezident Donald Trump nemohou být různější. Temperament, vzhled i styl vyjadřování miliardáře působí v kontrastu s rezervovanou a konzervativní dcerou duchovního anglikánské církve o to výrazněji a podobně jsou na tom i jejich politické postoje.

Jak připomíná bruselský server Politico, i když Mayová v průběhu prezidentské kampaně odmítla osobní setkání s oběma kandidáty na šéfa Bílého domu (Trumpem i Clintonovou), v roce 2005 Trumpa otevřeně kritizovala za jeho postoje vůči muslimům.

Mnoho komentátorů proto v posledních dnech napadala otázka, jaké budou po jeho zvolení britsko-americké vztahy, které se mezi politiky na obou stranách Atlantiku dlouhodobě těšily zvláštnímu postavení.

Určité pochybnosti o trvání tohoto výsadního postavení musela mít i samotná britská premiérka, která proseděla hodiny u telefonu, než jí nový americký partner zavolal. Podle informací britských médií dal přednost až devíti světovým lídrům, než vytočil číslo do Downing street.

I přesto, že Mayová nepatří mezi obdivovatele Donalda Trumpa a stylu jeho politiky, podle renomovaných komentátorů udělá vše proto, aby zvláštní povahu vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi udržela. „Mayová je pragmatička,“ napsal list The Guardian.

Páka na špičky

Podobně bude britská ministerská předsedkyně přistupovat i k brexitu. Překvapivé vítězství Donalda Trumpa, který odchod Velké Británie z EU v minulosti otevřeně podpořil, může podle analytiků přinést nové možnosti, jak tlačit na unijní špičky a dohodnout pro zemi lepší podmínky. Mayová to pravděpodobně ví a bude se toho snažit plně využít.

Důležitou kartou ve hře je nyní dvoustranná obchodní dohoda, kterou by Londýn chtěl v budoucnu uzavřít s Washingtonem. Končící prezident Barack Obama, který v minulosti Brity varoval, aby v referendu nehlasovali pro odchod z EU, uvedl, že brexit by Londýn postavil v obchodních jednáních až „na konec fronty“. Mnohem větší prioritu jeho administrativa přisuzovala vyjednávané smlouvě o volném obchodu s celou evropskou osmadvacítkou (TTIP).

"Británie se může s USA dohodnout o obchodní dohodě dříve než EU."
Kryštof Kruliš, analytik AMO

S příchodem Trumpa do Bílého domu by se ale situace mohla otočit. „V jednáních bude sice i nadále existovat určitá setrvačnost a Washington se bude prioritně zaměřovat na dotažení dříve zahájených jednání, s Trumpem se však bude vyjednávací pozice Američanů měnit,“ myslí si analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš.

Je proto možné, že nový prezident, který se netají oblibou k ochranářské politice, otevře všechny již domluvené dohody a EU jako celek tím připraví o cennou výhodu. Tím je několikaletý náskok v jednání o zmiňované TTIP.

„Z takové situace by těžila Británie. Její vstřícnost a otevřenost vůči uzavření bilaterální dohody v daleko širším měřítku, než jakou by si představovala EU (např. včetně audiovizuálního sektoru, který EU pod tlakem Francie již dopředu vyloučila), může nakonec znamenat, že Británie se může o podmínkách obchodu a vzájemném vstupu na trh s Trumpovými USA dohodnout rychleji než Brusel,“ řekl Info.cz Kruliš.

Je to mimo Trumpův zájem

S tím ale nesouhlasí státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který je přesvědčen o tom, že změna na postu amerického prezidenta nebude mít na jednání o brexitu žádný vliv.

"V rychlou dohodu o volném obchodu mezi USA a Velkou Británií nevěřím. Trump se bude chtít tomuto tématu vyhnout".
Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti

„Britové sázeli na to, že když vyhraje Donald Trump, tak si zvládnou rychle dohodnout dohodu o volném obchodu. Já tomu ale nevěřím. Je to jedno z témat, kterému se Trump chtít věnovat nebude,“ řekl redakci.

Prouza si myslí, že zvolení Trumpa bude pravděpodobněji rezonovat ve vnitřní politice v některých evropských zemích, které by se jím mohly inspirovat.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1