Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Sbohem, nezvládnu to.“ Zoufalí lidé se v londýnském věžáku loučili s rodinami, než uhořeli zaživa

„Sbohem, nezvládnu to.“ Zoufalí lidé se v londýnském věžáku loučili s rodinami, než uhořeli zaživa

Při jednom z nejtragičtějších evropských požárů posledních let, který v noci na středu z dosud nezjištěných příčin zachvátil čtyřiadvacetipodlažní obytnou budovu v západní části Londýna, zemřelo nejméně dvanáct lidí. Dalších sedm desítek zraněných ošetřili lékaři v londýnských nemocnicích, kde jich řada zůstává v kritickém stavu. Nedá se vyloučit, že počet obětí ještě poroste. Spousta lidí, kteří uvízli v ohnivém pekle, vzdala naději, že je kdokoli stihne zachránit včas a volali svým příbuzným a přátelům, aby se s nimi rozloučili.

„Sbohem, nedám to,“ napsala svým přátelům zoufalá matka, která uvízla v plamenech se svými třemi dětmi a manželem.

Jmenovala se Nura Jemalová a podobně jako nesčetně jiných rodin dostala pokyn, aby neopouštěla byt a vyčkala příjezdu záchranářů. Plameny se ale šířily domem rychlostí blesku a jí bylo jasné, že z hořícího pekla není úniku. „Oheň je tu, umírám,“ volala svým přátelům.

Její kamarádka Asyia Assani britskému deníku Daily Mail řekla, že jí vyděšená Nura povídala, že „jí řekli, aby nikam neodcházeli, protože výtahy jsou mimo provoz a schodiště je plné kouře. Na tísňové lince jim doporučili, aby zůstali uvnitř bytu a ucpali škvíru pod vchodovými dveřmi dekou, aby se neudusili kouřem“. „Ale když mi krátce po druhé ráno volala, věděla, že není úniku. Řekla ‚Sbohem, nezvládnu to. Prosím, odpusť mi‘,“ popsala poslední slova své kamarádky Assani. „Nikdo se s ní od té doby nedokázal spojit. Všichni zoufale čekají na nějaké zprávy. Jsou úžasná rodina,“ dodala Assani, která stále doufá, že se rodinu podařilo z hořícího domu zachránit.

Podle jiného rodinného přítele se Nura i její dva malí synové stále pohřešují, ale dcera by se měla nacházet v nemocnici. Jestli se z hořícího pekla podařilo dostat i otci rodiny, prozatím není známo. Záchranáři dávají lidem pramalou naději, že své blízké a známé ještě uvidí. V domě už podle nich nikdo živý nezůstal.

Na zprávy o svém bližním čekají i příbuzní sedmapadesátiletého Sabera Nedy. Jeho manželka a syn ho naposledy viděli v bytě, kde jim řekl, aby utíkali do bezpečí a nečekali na něj, protože se bál, že je bude brzdit a oni kvůli němu uhoří. „Musíte pryč,“ jsou poslední slova, která muž své rodině řekl. Od té doby je nezvěstný. Jeho rodina se obává, že uhořel, protože před půl třetí ráno volal svým příbuzným a říkal jim, že už „mu není pomoci“. Od té doby je jeho telefon nedostupný.  

Se svými příbuznými se loučil i otec od čtyř dětí Tony Disson. „Řekněte mým chlapcům, že je miluji,“ volal z okna svého bytu, který se nacházel v desátém patře.  

Čtyřiadvacetiletá talentovaná umělkyně Khadija Saye svým přátelům psala na Facebooku. „Říkala, že se nemůže dostat z bytu, že je kouř příliš hustý. Prosila mě, abych se za ní i její matku modlila,“ uvedla Daily Mail její kamarádka.    

720p 360p
Peklo v Londýně

Chvíle hrůzy i zoufalství má za sebou i Francis Dean, jehož sestra Zainab uvízla v hořícím domě se svým tříletým synem. Francis se jí pokoušel několikrát jít na pomoc, ale policisté mu zabránili vběhnout do domu. Nezbylo mu nic jiného, než se stále zoufalejší sestrou udržovat kontakt přes telefon. Postupem času začalo být stále jasnější, že Zainab nemá šanci se z budovy dostat, syn jí navíc zkolaboval v náručí. Kolem třetí ráno mluvil se Zainab i jeden z hasičů, který se jí snažil uklidnit, že pomoc je na cestě. Když ale vrátil telefon zpátky Francisovi, doporučil mu, aby své sestře řekl, že jí miluje. „Obával jsem se nejhoršího. Telefon utichl a už jsem s ní nemluvil,“ popsal zdrcený muž.    

Vedle smutných příběhů přicházejí z Británie i svědectví o hrdinství. Osmatřicetiletý Marcio Gomes dlouho čekal na příchod záchranářů, ti se ale neobjevovali a když už oheň sahal k jeho bytu, rozhodl se, že se musí spolu se svojí těhotnou manželkou a dvěma dcerami dostat z bytu v jednadvacátém patře vlastními silami. „Zabalil jsem je do mokrých utěrek a povlečení a řekl jim: ‚není cesty zpět, musíme pryč‘,“ popsal později novinářům.

O několik pater níže však zjistil, že jeho starší dcera – dvanáctiletá Luana – cestu do bezpečí vlastními silami nezvládne. „Byla v půli cesty. Zastavila se, už se nemohla dál pohybovat a pak upadla do bezvědomí,“ popsal Gomes britským médiím.

Gomes se pro dceru vrátil a pak společně se svojí manželkou a mladší dcerou – desetiletou Andreiou – pokračovali dál, až narazili na hasiče, kteří jim pomohli dostat se z budovy pryč. „Museli jsme přeskakovat ležící těla,“ vzpomínal Gomes. Všichni přežili, museli ale strávit noc v nemocnici, protože se nadýchali kouře.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1