Schapiro bude velvyslancem USA v Praze zřejmě už jen pár dnů, rozhodl Trump | info.cz

Články odjinud

Schapiro bude velvyslancem USA v Praze zřejmě už jen pár dnů, rozhodl Trump

Mnoho amerických velvyslanců bude muset své zahraniční posty opustit ještě před inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informoval list The New York Times. Ministerstvo zahraničí podle něj jménem Trumpova týmu rozeslalo 23. prosince příslušné pokyny politicky jmenovaným ambasadorům. Kariérním diplomatem není ani velvyslanec v Česku Andrew Schapiro.

Podle listu NYT tak Trumpův budoucí vládní tým porušil tradici a odmítl politickým velvyslancům prodloužit dobu pobytu na jejich zahraničních postech byť jen o několik týdnů či měsíců po inauguraci nové hlavy státu.

Někdejší šéf české diplomacie Cyril Svoboda však na postupu nic nestandardního nevidí. „Takhle je to v prezidentském systému vždy. Prezident je šéfem celé administrativy a ta se poroučí s ním. Když nastupoval Obama, tehdejší velvyslanec v Česku ten den končil také,“ tvrdí.

Dřívější vlády obou velkých amerických stran nechávaly některé velvyslance podle NYT často po určitou dobu ve funkci, zvlášť pokud měli děti, které v zemi působení svých rodičů chodily do školy. Učinili tak Bill Clinton, George W. Bush i současný prezident Barack Obama. Podle dopisu rozeslaného v prosinci se nyní žádné výjimky udělovat nebudou.

„To je možná otázka určitého napětí, které je v USA obrovské a ukazuje se například na bitvách ohledně vypovězení ruských diplomatů,“ domnívá se Svoboda.

Takzvaní političtí velvyslanci jsou do svých funkcí jmenováni na základě úzkých vazeb k prezidentovi a po konci jeho mandátu ze svých postů obvykle odcházejí. Často se jedná o sponzory prezidentské kampaně.

Podle sdružení amerických diplomatů AFSA spadá do kategorie politických velvyslanců více než třetina amerických ambasadorů, které jmenoval odcházející prezident Barack Obama. Zbylými velvyslanci jsou kariérní diplomaté, kteří většinou zůstávají i po změně administrativy.

Skončí i americký velvyslanec v Česku?

Takzvaní političtí velvyslanci jsou mimo jiné v Kanadě, Německu, Francii či Británii. Politicky jmenovaným ambasadorem je i velvyslanec v České republice Andrew Schapiro, který svůj odchod z Česka již avizoval na twitteru. „Budu si vždy vážit výhledů, jako je tento – a budu je postrádat," napsal k fotografii zasněženého glorietu v zahradě Schönbornského paláce v Praze, ve kterém americké velvyslanectví sídlí.

 

Schapiro se během svého působení v Česku dostal několikrát do slovního konfliktu s prezidentem Milošem Zemanem. Na jaře 2015 například kritizoval prezidentovo rozhodnutí zúčastnit se v Moskvě vojenské přehlídky u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Zeman tehdy reagoval tím, že Schapiro bude mít možná „dveře na Hrad zavřené."

K dalšímu incidentu pak došlo při loňském udělování státních vyznamenání. Hrad tehdy Schapira nařkl, že se ceremoniálu 28. října neúčastnil, přestože tam americký velvyslanec prokazatelně byl. 

Nahradí Schapira Trumpova exmanželka?

Zájem o post americké velvyslankyně v Česku už krátce po prezidentských volbách vyjádřila Trumpova bývalá manželka Ivana Trumpová, které je původem ze Zlína. V rozhovoru pro New York Post tehdy uvedla, že má pro funkci dobré předpoklady, protože je čeština její mateřský jazyk a v zemi je známá. 

O jejím vyslání do Česka mluvil s Donaldem Trumpem i prezident Miloš Zeman, který řekl, že lepší velvyslankyni než Trumpovou USA do Česka vyslat nemohou. 

 

List NYT uvedl, že Schapiro si již hledá bydlení v USA a snaží se přesvědčit školu svých dětí v Chicagu, aby je přijala oproti zvyklostem uprostřed školního roku. Problémy spojené se školní docházkou svých dětí se podle novin snaží nyní vyřešit také třeba američtí velvyslanci v Belgii či při OSN v Ženevě.

Někteří diplomaté podle listu nechápou, proč jim Trump nemohl udělit výjimku, když se jeho manželka Melania odmítla přestěhovat z New Yorku do Washingtonu právě proto, aby její desetiletý syn Barron nemusel měnit školu uprostřed roku. Řada velvyslanců se bude snažit o výjimku přesto požádat, a to přímo budoucího šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona, uvedl NYT s odvoláním na své zdroje.

Republikán Donald Trump nastoupí do úřadu prezidenta Spojených států 20. ledna. Velvyslanecké posty v některých zemích by tak mohly podle agentury DPA zůstat neobsazené až několik měsíců. Nové ambasadory musí potvrdit v hlasování Senát.

„Žádná komplikace to není, protože podle Vídeňské úmluvy máme funkci chargé d’affaires, který může být tzv. ad interim. Tedy po dobu, kdy tu není velvyslanec, tak řídí úřad. Například nynější polská velvyslankyně v Praze dělala asi tři čtvrtě roku náměstkyni na ministerstvu a místo ní tu byl chargé d’affaires,“ vysvětluje Svoboda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud