Schůzka s Kimem už se připravuje, bude to skvělé. Číňané byli opravdu úžasní, rozplývá se Trump | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Schůzka s Kimem už se připravuje, bude to skvělé. Číňané byli opravdu úžasní, rozplývá se Trump

Schůzka s Kimem už se připravuje, bude to skvělé. Číňané byli opravdu úžasní, rozplývá se Trump

Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že v tuto chvíli už se připravují setkání mezi ním a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Vyzdvihl přitom pomoc Číny při jednáních s KLDR, uvedla agentura Reuters.

Byli pro nás opravdu velkou pomocí při kontaktu se Severní Koreou," řekl Trump o Číně. "Byli opravdu úžasní a pomohli nám dospět k nějakému druhu řešení," dodal šéf Bílého domu.

Kim v březnu Čínu navštívil při své vůbec první cestě do zahraničí od roku 2011, kdy se ujal moci. Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. Schůzka mezi Kimem s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů mimo jiné přípravou očekávaného summitu obou Korejí. Kim údajně rovněž zopakoval, že je připraven sejít se s Trumpem.

"Právě nyní jsou připravovány schůzky mezi mnou a Kim Čong-unem. Myslím, že to bude skvělé. Myslím, že do toho půjdeme s velkým respektem a uvidíme, co se stane," řekl dnes americký prezident.

V pondělí Trump novinářům v Bílém domě řekl, že očekává, že se sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v květnu nebo počátkem června.

Kim Čong-un na pondělní schůzce nejvyšších představitelů vládnoucí severokorejské Strany práce vůbec poprvé na veřejnosti zmínil "dialog" se Spojenými státy. Informaci, že je připraven se s Trumpem sejít, ale Kim Čong-un zatím oficiálně nepotvrdil.

Už několik týdnů se hovoří o tom, že Kim Čong-un se chystá na jednání s Trumpem, zatímco jeho schůzka s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem už mezitím byla dojednána. Spekuluje se také o rusko-severokorejském summitu a podle japonského tisku se Kim chce sejít i s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Severní a Jižní Korea se již dohodly, že jejich vůdci Kim Čong-un a Mun Če-in se sejdou 27. dubna. První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v jihokorejské části obce Pchanmundžom.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý po setkání se severokorejským partnerem Ri Jong-hoem v Moskvě řekl, že o schůzce ruského prezidenta Vladimira Putina s Kimem ještě nebylo rozhodnuto a že o jejich setkání se bude jednat ve vhodné chvíli.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.