Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Schytal kulku do hlavy.“ Svědek popsal, že policisté střelili nevinného civilistu

„Schytal kulku do hlavy.“ Svědek popsal, že policisté střelili nevinného civilistu

Sobotní teroristický útok v Londýně si dle aktuálních informací vyžádal nejméně šest mrtvých, včetně tří teroristů, které policie zastřelila na místě činu. Deník the Sun přišel s informací, že jedna z policejních kulek zabila civilistu.

„Byl jsem v hospodě Wheatsheaf. Obsluha zamknula dveře před třemi muži s velkými loveckými noži, kteří byli venku,“ uvedl deníku svědek z místa činu. „Snažili se dostat dovnitř, ale protože byly dveře zamknuté, nepovedlo se jim to. Tak rozbili okna… Pobodali nejméně jednoho člověka. Viděl jsem, jak bodli pětkrát muže do hrudníku,“ dodal.

Během několika minut přijeli na místo činu policisté. Svědek uvádí, že vtrhli dovnitř a zahájili palbu po třech ozbrojených teroristech. Všechny útočníky zabili, v policejní přestřelce ale umírali také civilisté. „Vypálili nejméně dvacetkrát. Jeden z chlapů v hospodě schytal kulku do hlavy. Myslím, že je mrtvý,“ říká svědek.

K útoku došlo po desáté hodině večerní místního času. Teroristé nejprve vjeli ve velké rychlosti na Londýnský most přes Temži a najeli do nejméně dvaceti chodců. To jim nestačilo, pak pokračovali v jízdě až k nedalekému tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam vystoupili a napadali veselící se zákazníky noži s dlouhou čepelí. Svědci z místa činu hovoří o brutálním a chladnokrevném provedení.

Útoky si vyžádaly sedm mrtvých a nejméně 48 zraněných. Někteří z nich leží v londýnských nemocnicích ve vážném stavu, takže se nedá vyloučit, že počet obětí bude ještě stoupat.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1