Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebevraždy, pomočování, nemluvnost. Syrským dětem hrozí kvůli válečnému peklu celoživotní následky

Sebevraždy, pomočování, nemluvnost. Syrským dětem hrozí kvůli válečnému peklu celoživotní následky

Syrské děti, které už šestým rokem žijí válečnému konfliktu, trpí vážnými psychickými traumaty. Podle humanitární organizace Save the Children se dostávají do bodu, z nichž už není návratu. Odborníci varují, že hrozí vznik ztracené generace.

Příští týden to bude už šest let, co Sýrií otřásá krvavý válečný konflikt, který na duších jejích obyvatel a zejména dětí zanechává hluboké šrámy. Ve své zprávě na to upozorňuje humanitární organizace Save the Children.

Syrské děti dle jejího zjištění vykazují příznaky „toxického stresu“, což je vážná forma psychologického traumatu, která může zanechat na člověku celoživotní následky. Mezi dětmi se množí případy sebepoškozování, projevů agrese, sebevražd či pomočování. Některé z nich mají potíže s vyjadřováním, jiné kvůli válečným hrůzám přestaly mluvit úplně.

Odborníci varují, že po šesti letech života ve válečném konfliktu se křehká dětská psychika ocitá v bodu zlomu, ze kterého nemusí být návratu. „Poškození může být tak vážné, že si děti ponesou následky celý život,“ varuje odbornice na lidskou psychiku Marcia Brophyová. „Riziko vzniku zlomené generace, ztracené v traumatech a extrémním stresu, nikdy nebylo větší,“ dodává.

Save the Children závěry o stavu psychiky syrských dětí zakládá na rozhovorech s několika stovkami dětí i dospělých ze sedmi ze čtrnácti syrských provincií, které pracovníci organizace vedli od prosince 2016 do února 2017. Nic jiného než válku neznají dle odhadů Save the Children více než tři miliony syrských dětí mladších šesti let. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744