Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebevražedná Modrá velryba se přesunula z Ruska do Brazílie. Podle tamní policie má první oběti

Sebevražedná Modrá velryba se přesunula z Ruska do Brazílie. Podle tamní policie má první oběti

Nebezpečná hra Modrá velryba, která děti a mladistvé vede k sebepoškozování a k sebevraždám, se dostala na jihoamerický kontinent. Podle agentury Bloomberg brazilská policie eviduje v souvislosti s tímto nebezpečným fenoménem, která se údajně vyskytla i v České republice, první pokusy o sebevraždu. 

Brazilská média v posledních dnech informovala o případech Modré velryby minimálně v osmi tamních státech, policie ve městě Rio de Janeiro vyšetřuje v této souvislosti alespoň dva pokusy o sebevraždu. Tamní novináři citují účastníky hry uvádějí, kteří tvrdí, že jejich kurátoři při sebemenším náznaku snahy opuštění hry vyhrožují jim i jejim rodinám.

Modrá velryba vznikla údajně v Rusku a rozšířila se tam do stovek síťových společenství, která propagují „estetiku smrti" a nabádají mladou generaci k sebevraždě. Jejím cílem má být plnění různorodých úkolů, které jsou postupem času čím dál obtížnější, posledním je sebevražda. 

Informace o hře se z Ruska rozšířily do dalších postsovětských zemí, zejména do Pobaltí. V Lotyšsku se nedávno dvojice mladých lidí pokusila o sebevraždu pádem ze střechy domy, naštěstí se jim to nepovedlo. Policii poté řekli, že chtěli splnit 50. úkol hry. Tamní úřady poté vyhodnotily, že jde o systematickou a cílenou manipulaci s dětskou psychikou. 

Před hrou v minulých týdnech varovala i česká policie. Někteří odborníci na internetovou bezpečnost nicméně její existenci popírají a uvádějí, že se jedná pouze o marketingovou snahu nalákání uživatelů do určitých skupin na sociálních sítích.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link