Sebevražedný atentátník zabil na severu Sýrie americké vojáky. K útoku se přihlásil Islámský stát | info.cz

Články odjinud

Sebevražedný atentátník zabil na severu Sýrie americké vojáky. K útoku se přihlásil Islámský stát

Při sebevražedném atentátu na severu Sýrie dnes zahynulo nejméně 18 lidí, včetně amerických vojáků, informovala agentura DPA. Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že zahynuli dva američtí vojáci, civilní zaměstnanec Pentagonu a zaměstnanec subdodavatele Pentagonu. Další tři američtí vojáci byli při atentátu zraněni. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Útočník se odpálil ve městě Manbidž. Agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa napsala, že atentátník cílil na restauraci, v níž byli američtí vojáci a místní povstalci, které Washington podporuje. I na snímcích z místa je vidět zničená budova restaurace. Pentagon podrobnosti nesdělil s tím, že událost se vyšetřuje.

Město Manbidž leží nedaleko turecké hranice a hlídky tam zajišťuje místní vojenská rada. Působí tam i Američané a v blízkosti města jsou také skupiny podporované Tureckem a syrské vládní jednotky.

Dnešní atentát se stal jen měsíc poté, co americký prezident Donald Trump bez časového harmonogramu oznámil, že americké vojáky ze Sýrie stáhne. Jako důvod uvedl, že IS je v Sýrii již poražen. Svým oznámením si vysloužil kritiku od některých partnerů v koalici bojující proti IS i od amerických politiků. Kvůli nesouhlasu se stažením amerických jednotek rezignoval americký ministr obrany James Mattis.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud