Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šedá eminence tahající za nitky Donalda Trumpa. Kdo je Steve Bannon?

Šedá eminence tahající za nitky Donalda Trumpa. Kdo je Steve Bannon?

Nikdo ho nevolil, jeho vliv na život Američanů ale den ode dne roste. Stephen Bannon je vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa, který mluví i do jeho současné migrační politiky. Od víkendu je také členem Národní bezpečnostní rady USA. Trump k němu měl blízko už dlouho. Muž, který stál v čele nacionalistického krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart News, byl jeho našeptávačem ještě před vítězstvím v listopadových volbách. 

Právě Bannon stojí za pátečním kontroverzním dekretem, který zakázal vstup na americkou půdu pro občany sedmi muslimských zemí a který na 120 dní pozastavil program pro přijímání uprchlíků. Proti rozhodnutí v amerických ulicích o víkendu protestovaly desítky tisíc lidí a kontroverzní exekutivní příkaz namířený proti imigrantům ovládl také nedělní předávání hereckých cen v Los Angeles.

Prezidentský výnos, však může být pouhým náznakem toho, co Bannon jako Trumpův poradce dokáže. Už dnes se o něm hovoří jako o druhém nejsilnějším, nebo dokonce nejsilnějším muži v Bílém domě. Kritici, kteří poukazují na moc Bannona na twitteru ve velkém používají hashtagy #PresidentBannon a v souvislosti s protiimigračním výnosem také #StopPresidentBannon.

Získání křesla v Národní bezpečnostní radě (NSC), která je vrcholným shromážděním rozhodujícím o americké bezpečnostní a zahraniční politice, pro Bannona znamená další značné posílení pozice. Oslabeny byly naopak pozice ředitele národní zpravodajské služby a předsedy Spojeného výboru náčelníků štábů, kteří budou do NSC nově přizvání, pouze pokud to bude potřeba. V bezpečnostní radě tak ztratili stálé místo, zatímco Bannon k němu podle odborníků přišel jako slepý k houslím.

Takovéto povýšení Bannona považují experti za bezprecedentní. Žádný prezident totiž nejmenoval do bezpečnostní rady člověka, který by neměl žádné odpovídající profesní nebo akademické zkušenosti. Na Trumpa se proto snáší kritika, že NSC politizuje a jmenování Bannona do rady připomíná praktiky v nedemokratických státech. Bílý dům se však brání tím, že Bannon dříve sloužil jako důstojník v americkém námořnictvu, a má proto znalosti v zahraniční politice i geopolitické situaci.

Ať už bylo jmenování Bannona do Národní bezpečnostní rady podle pravidel nebo ne, je jasné, že tak získá značný vliv na rozhodování v oblasti americké zahraniční politiky. To ale řadu amerických expertů děsí. Bannon se totiž už před lety proslavil svými kontroverzními výroky. „Jsem leninista. Lenin chtěl zničit stát a přesně to je můj cíl. Chci nechat všechno zhroutit a strhnout současný establishment,“ řekl v roce 2014 webu The Daily Beast.

Mnohé o Bannonovi vypovídá jeho působení ve zpravodajském webu Breitbart News, nad kterým převzal kontrolu v roce 2012. Častým terčem nacionalistického zpravodajského portálu pod Bannonovým vedením byli přistěhovalci, především pak muslimové, Afroameričané ale také Židé. Titulky jako: „Byli byste raději, kdyby se vaše dítě nakazilo feminismem, nebo mělo rakovinu?“ nebo „Dělá feminismus z žen ošklivky?“ nejsou na Breitbart News žádnou výjimkou. Při prezidentské předvolební kampani web otevřeně podporoval republikánského kandidáta, čímž si také získal Trumpovu přízeň, která ho dnes vynesla do nejvyšších bezpečnostních kruhů v zemi.

Trumpův našeptávač dělá vrásky nejen celé řadě Američanů, ale i partnerů v Evropě. Bývalý belgický premiér a hlavní vyjednavač EU pro Brexit Guy Verhofstadt označil Bannonův „enormní vliv“ na Donalda Trumpa za hrozbu pro Evropskou unii. Zároveň uvedl, že EU má ve Spojených státech nejméně přátel v historii a připomněl Bannonovu oblibu evropských nacionalistů Nigela Farage a Marine Le Penové, která je kandidátkou na příští francouzskou prezidentku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744