Šéf CIA se v KLDR sešel s Kim Čong-unem. Dosud utajovaná schůzka proběhla o Velikonocích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf CIA se v KLDR sešel s Kim Čong-unem. Dosud utajovaná schůzka proběhla o Velikonocích

Šéf CIA se v KLDR sešel s Kim Čong-unem. Dosud utajovaná schůzka proběhla o Velikonocích

Spojené státy jednají se Severní Koreou o chystaném summitu na nejvyšší úrovni. Uvedla to dnes mluvčí Bílého domu, která zároveň popřela, že by se rozhovorů účastnil přímo prezident Donald Trump. Podle listu The Washington Post (WP) se s vůdcem KLDR Kim Čong-unem o Velikonocích setkal šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo, jehož prezident minulý měsíc nominoval na funkci ministra zahraničí USA.

Bílý dům přišel s prohlášením o kontaktech se Severní Koreou v reakci na vyjádření prezidenta Trumpa, který se ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago setkal v úterý s japonským premiérem Šinzó Abem. Trump řekl, že přímá jednání probíhají na "extrémně vysoké úrovni". Na otázku, zda je přímo on v kontaktu se severokorejským vůdcem odpověděl, že ano. "Nechme to trochu níže než na nejvyšší úrovni," řekl následně prezident. "Vedli jsme rozhovory na nejvyšší úrovni," dodal.

"Prezident řekl, že administrativa vedla přímé rozhovory na nejvyšší úrovni a dodal, že nebyly vedeny přímo jím," vysvětlila později Trumpova slova zmateným novinářům mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

 

Podle listu The Washington Post jednal s Kim Čong-unem na tajné schůzce během velikonočního víkendu Mike Pompeo, kterého Trump před časem navrhl na post ministra zahraničí. Senát nástupce Rexe Tillersona ale zatím ve funkci nepotvrdil. Bílý dům se ke zprávě WP nevyjádřil.

Schůzka šéfa Bílého domu s Kim Čong-unem je naplánována na květen nebo začátek června a má být věnována odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Trump podle svých slov doufá, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připustil ale, že k němu nemusí nutně dojít. Jako místo jeho uspořádání podle Trumpa připadá v úvahu pět lokalit. Novináři se prý "docela brzy" dozvědí, kdy a kde se summit uskuteční.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.