Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf FBI žádal před vyhazovem víc prostředků na vyšetření ruských aktivit. Trump ho prý chtěl odvolat dlouhodobě

Šéf FBI žádal před vyhazovem víc prostředků na vyšetření ruských aktivit. Trump ho prý chtěl odvolat dlouhodobě

Jen pár dní předtím než dostal padáka, žádal bývalý šéf FBI James Comey navýšení rozpočtu pro vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb. Uvádí to deník New York Times s odvoláním na tři nejmenované zdroje z okolí Kongresu. Trump Comeyho náhle odvolal se zdůvodněním, že „nedělal dobrou práci“. Vyvolal tím bouřlivé reakce a obavy, že skutečným důvodem bylo právě zkoumání ruských zásahů do dění v USA před prezidentskými volbami, ze kterého Trump údajně mohl profitovat. Mluvčí bílého domu uvedla, že Trump chtěl Comeyho odvolat od chvíle, kdy byl zvolen.

Podle zdrojů deníku požádal Comey o výrazné navýšení zdrojů jen několik dní předtím než jej prezident Donald Trump odvolal. Comey si o víc peněz řekl Rodu Rosensteinovi – náměstkovi ministra spravedlnosti. Šéf spravedlnosti ale obratem během několika dní podepsal návrh na jeho odvolání.

Mnozí politici a komentátoři tak spekulují, že Comey byl vyhozený právě proto, aby se vyšetřování pozdrželo.

FBI záležitost nekomentovala, americké ministerstvo spravedlnosti skrze svou mluvčí Sarah Floresovou uvedlo, že „představa, že žádal o více peněz, je naprosto mylná“.

„Načasování a zdůvodnění sesazení Jamese Comeyho mi nedává smysl,“ komentoval kauzu republikán Richard Burr, předseda výboru Senátu pro zpravodajské služby. „Jakékoliv přerušení přístupu k dokumentům a personálu by mohlo uškodit našemu vyšetřování. Mohlo by ho to zpomalit, nikoliv však zastavit,“ dodal senátor.

Prezident Donald Trump odvolání šéfa FBI zdůvodnil chybami při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty Hillary Clintonové. Bývalá ministryně zahraničí rozesílala e-maily ze soukromého poštovního účtu, což FBI označila za krajně lehkomyslné, nikoli však trestné. „S ministerstvem spravedlnosti se plně shoduji v tom, že nejste schopen FBI efektivně řídit,“ napsal Trump v dopise adresovaném Comeymu.

Comey podle Trumpa ztratil důvěru téměř všech lidí ve Washingtonu, republikánů stejně jako demokratů. „Až se věci zklidní, poděkují mi,“ konstatoval prezident. Demokraté prý o Comeyovi říkali to nejhorší a žádali, aby byl vyhozen. "A teď se tváří posmutněle!" postěžoval si Trump.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1