Šéf italské diplomacie varoval před návratem bojovníků z řad IS do Evropy. „Zcela konkrétní nebezpečí,“ říká | info.cz

Články odjinud

Šéf italské diplomacie varoval před návratem bojovníků z řad IS do Evropy. „Zcela konkrétní nebezpečí,“ říká

Evropě hrozí návrat bojovníků, kteří v předchozích několika letech bojovali v Sýrii či Iráku na straně teroristické organizace Islámský stát (IS). Prohlásil to italský ministr zahraničí Angelino Alfano na úvod konference ministrů zahraničí o migraci, jíž se v Římě účastní i zástupci několika afrických zemí. 

Podle šéfa italské diplomacie nejde jen o "možnost", že by se zahraniční bojovníci dostávali zpět do Evropy, ale o "absolutně konkrétní nebezpečí".

Na konferenci, jíž se zúčastnili například zástupci Alžírska, Čadu, Egypta, Libye, Francie či Tuniska, italský ministr zahraničí také uvedl, že jeho země dá v letech 2018 až 2019 do Fondu pro Afriku "dalších 80 milionů eur" (asi dvě miliardy korun). Peníze by měly jít na ekonomické a sociální rozvojové projekty v afrických zemích, určené zejména pro mladé lidi.

Organizace IS ovládla v roce 2014 značná území v Sýrii a Iráku. Loni ji z většiny těchto oblastí vytlačili místní bezpečnostní složky s pomocí mezinárodní koalice. V řadách IS bojovala i řada Evropanů.

Itálie před rokem zřídila vlastní fond, který má pomoci africkým státům lépe střežit hranice a bránit lidem vydávat se na cestu přes Středozemní moře do Evropy. Tehdy do něj slíbila vložit 200 milionů eur. Peníze z tohoto fondu mají jít zejména na pomoc Nigeru, Libyi a Tunisku, které jsou hlavními zeměmi, odkud proudí migranti do Itálie.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým příchodem migrantů z Afriky, jichž loni připlulo přes Středozemní moře na 120 tisíc. O rok dříve jich dorazilo z Afriky do Itálie více jak 180 tisíc. 

Alfano dnes na konferenci v Římě také varoval před extremismem, který podle něj před italskými parlamentními volbami, chystanými na příští měsíc, zaznívá z řad některých pravicových stran. Jejich lídři zneužívají podle Alfana otázku migrace k získávání hlasu voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud