Šéf makedonského parlamentu zahájil jednání v albánštině. Opozice se chce obrátit na Ústavní soud | info.cz

Články odjinud

Šéf makedonského parlamentu zahájil jednání v albánštině. Opozice se chce obrátit na Ústavní soud

Předseda makedonského parlamentu Talat Xhaferi, který je albánské národnosti, dnes vůbec poprvé v historii tohoto zákonodárného sboru zahájil zasedání v albánštině. Jeho postup očekávaně vyvolal odmítavou reakci hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE, která se hodlá obrátit se stížností na ústavní soud. Informovala o tom makedonská média.

Xhaferi své rozhodnutí hovořit ve Shromáždění albánským jazykem podložil jazykovým zákonem, který byl před dvěma týdny zveřejněn v úředním věstníku a tím vstoupil v platnost.

Věc je však složitější, protože tento normativní akt parlament sice už loni v březnu schválil, ale doposud jej nehodlá podepsat prezident Ďorge Ivanov, který sdílí odmítavý postoj VMRO-DPMNE. Místo něj to udělal v zastoupení sám Xhaferi, který jako předseda jednokomorového parlamentu může některé pravomoci hlavy státu za určitých okolností vykonávat. I kvůli této věci se zástupci opozice hodlají obrátit na ústavní soud.

Topol Show - banner

Nový jazykový zákon vychází vstříc požadavkům albánských politických stran v Makedonii, které jsou důležitými koaličními partnery současného předsedy vlády Zorana Zaeva. Na základě zákona Albánci budou moci používat svůj jazyk na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, na policii a u soudů po celé zemi. Doposud to bylo možné výhradně v oblastech, kde počet obyvatel albánské národnosti přesahoval 20 procent.

Šéf poslanecké skupiny VMRO-DPMNE Nikola Micevski v bezprostřední reakci na zahájení zasedání v albánštině obvinil Xhaferiho z porušení jednacího řádu sněmovny a tím i zákonů, ba i ústavy. Jednací řád totiž stále uvádí, že služebním jazykem pro práci Shromáždění je makedonština. Proto je podle Micevského nejprve potřeba schválit příslušnou změnu v řádu.

Média zaznamenala, že už ve středu ministři zastupující albánské strany hovořili na zasedání vlády vůbec poprvé albánsky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud