Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf německé diplomacie přirovnal sudetské Němce k současným uprchlíkům

Šéf německé diplomacie přirovnal sudetské Němce k současným uprchlíkům

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) dnes přirovnal zkušenosti Němců vysídleních ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce ke zkušenostem dnešních uprchlíků. Ani jedné skupině se podle něj často nedostalo pomoci, jakou by potřebovala. De Maiziére to řekl při vzpomínce na oběti vysídlování v Německém historickém muzeu v Berlíně.

"Dnes si připomínáme miliony lidí, kteří po druhé světové uprchli nebo byli vyhnáni z dříve německých oblastí ve střední a jihovýchodní Evropě. Miliony lidí, kteří uprchli ze své, často zničené domoviny, do taktéž zpustošené země," uvedl de Maiziére.

Obyvatelé poválečného Německa podle něj na nově příchozí často hleděli jako na cizí. V mnoha případech chyběla potřebná solidarita, míní. "Příliš velká byla nouze, strach a obavy. Příliš často se lišila mentalita, zvláštnosti jednotlivých krajanských sdružení nebo rozdíly ve vyznání," uvedl.

"Dnes, o 70 let později, zažíváme ve světě stále válku a násilí, útěk a vyhnání," poznamenal také. Dnešní uprchlíci podle něj stejně jako vysídlení Němci přišli o vlast a prožívají smutek kvůli příbuzným, kteří zahynuli.

"Také tito uprchlíci nezažívají všichni jen pomoc a podporu od různých iniciativ, spolků nebo jednotlivců, ale narážejí - a i to patří k pravdě - u části veřejnosti na odmítnutí," řekl de Maiziére, podle něhož takový postoj zasahuje i ty, kteří skutečně potřebují pomoc. Mezi důvody odmítání německý ministr zmínil například rozdíly ve způsobu života nebo náboženství.

Do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu uprchlíků. Největší skupinou mezi těmito běženci jsou Syřané, jejich zemi už několik let pustoší občanská válka. Prvotní nadšení, s jakým v létě roku 2015 řada Němců vítala uprchlíky, postupně do značné míry vyprchalo a změnil se i vládní postoj k přijímání běženců. Přesto i letos do spolkové republiky každý měsíc přichází kolem 15 tisíc žadatelů o azyl.

Po druhé světové válce muselo země střední a východní Evropy opustit 12 až 14 milionů Němců.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744