Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf německé rozvědky varoval Evropu před ruskou hrozbou. Panika nahrává Kremlu, varuje expert

Šéf německé rozvědky varoval Evropu před ruskou hrozbou. Panika nahrává Kremlu, varuje expert

Pondělní prohlášení šéfa německé Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahla potvrzuje nejčernější obavy západních bezpečnostních analytiků. Rusko podle něj získává stále větší moc, tamní armáda zaznamenává „zneklidňující“ modernizaci a obranné schopnosti Evropy hrozbě Kremlu nemusí stačit. Jak ale pro německý server Deutsche Welle varuje expert z Ústavu mezinárodních vztahů Mark Galeotti, takovéto panické výkřiky mohou Moskvě naopak hrát do karet.

Šéf německé zpravodajské služby mimo jiné tvrdí, že se Kreml stále snaží chopit vedoucí úlohy na evropském kontinentu. „Částečně to je dáno oslabováním EU, ustupováním Spojených států a především vrážením klínu mezi těmito dvěma bloky,“ řekl v pondělí Bruno Kahl německé nadaci Hannse Seidela.

„Abych to řekl jasně: Místo partnera evropské bezpečnosti máme v Rusku potenciální nebezpečí. Světový politický hráč Rusko je zpět – a bude to nepohodlný soused,“ varoval také Kahl, který zároveň připomněl nedávné vojenské cvičení Ruska poblíž baltských zemí s názvem Zapad 2017. To na Západě dopředu budilo obavy, ovšem ve výsledku nenaplněné. 

O nebezpečí plynoucí z Ruska, o kterém se začalo hovořit především po anexi Krymu, hovoří dlouhodobě nejeden bezpečnostní analytik, slova Kahla však rezonují. Ze své pozice totiž vlastní analýzy sděluje veřejnosti jen málokdy.

Protiváhou Rusku podle něj může být jen úzká spolupráce se Spojenými státy. „Jako prezident BND bych měl říct, že nezbytnou součástí naší moci je spolupráce s americkými zpravodajskými službami,“ tvrdí Kahl. „Jen s USA bude Evropa v příštích několika letech schopna poskytnout důvěryhodnou protiváhu Rusku na svém východním křídlu,“ prohlásil šéf německé rozvědky, který zároveň zpochybnil vojenskou připravenost NATO.

Odborník na evropskou bezpečnost z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Mark Galeotti sice uznává, že jsou některé Kahlovy poznatky pravdivé, celkově ale jeho slova mohou vyvolávat paniku. „Je pravda, že Rusko je mnohem víc asertivní a agresivní a snaží se v podstatě neutralizovat Evropu? Ano, to je přesné. Musím ale přiznat, že jsem překvapený důrazem na vojenský rozměr – na to, že je Rusko přímou vojenskou hrozbou, protože to je nepřesné,“ řekl pro Deutsche Welle Galeotti.

Odborník přitom poukazuje na to, že přestože Kreml posiluje své ozbrojené síly, NATO má stále výrazný náskok. „Nejméně polovina ruské armády stále není řádně modernizovaná,“ vysvětluje Galeotti. „Ba co víc, pokud se podíváte na evropské země NATO – když pomineme USA a Kanadu – mají větší pozemní vojska než Rusko,“ říká expert s tím, že Kreml v minulém roce navíc snížil svůj vojenský rozpočet o sedm procent.

Rusko tak může reálně mobilizovat asi jen 50 tisíc vojáků. „To není sovětská Rudá armáda. To není síla, která by mohla vrazit do Evropy, vyvést NATO a čekat, že zvítězí,“ tvrdí Galeotti, který zároveň upozorňuje, že tyto přehnané výkřiky mohou Kremlu spíš pomoct, než uškodit.

„Když mluvím s lidmi z ruské armády, které znám, jsou trochu rozčarovaní z toho, jak je Západ ohledně ruských záměrů a kapacit poplašný. Je zde ale určitá míra uspokojení, protože čím víc je Rusko zveličováno jako supervelmoc s těmito fenomenálními schopnostmi, tím je silnější. Takové řeči hrají Rusku do karet,“ vysvětluje.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link