Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf SPD Schulz chce z Evropské unie udělat federaci. "Kdo bude proti, musí z EU odejít."

Šéf SPD Schulz chce z Evropské unie udělat federaci. "Kdo bude proti, musí z EU odejít."

Předseda německé sociální demokracie (SPD) a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz chce prosazovat stále užší evropskou integraci a do roku 2025 přeměnit Evropskou unii na federaci. Dnes to řekl na sjezdu strany v Berlíně.

Schulz představil svůj poměrně radikální plán budoucnosti Evropské unie. Informoval o tom portál Politico.eu. 

„Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu,“ řekl v Berlíně. Ústavní smlouvu by měl podle něj vypracovat konvent spolu s občany a poté by měla být předložena v členských zemích k hlasování. „Kdo bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč,“ doplnil nekompromisně Schulz a také zmínil, že Polsko již systematicky podkopává evropské hodnoty a Maďarsko se stále více izoluje.

Jednota Evropy je podle něj přitom zásadní a v budoucnu se bude rozhodovat o jejím dalším vývoji. Nestačí prý drobné reformy, ale je potřeba nastolit zásadní změny. „Spojené státy evropské“ by podle něj měly vzniknout do roku 2025.

Sociální demokraté v čele se Schulzem se stali poslední možnou alternativou pro konzervativní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové k vytvoření stabilní vlády poté, co se s menšími stranami nedohodla. Členové SPD budou na sjezdu hlasovat také o návrhu předloženém vedením strany, který stanoví předpoklady pro vstup do jednání s kancléřkou, a také o tom, jestli Schulz obhájí mandát předsedy strany. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek