Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf SPD Schulz chce z Evropské unie udělat federaci. "Kdo bude proti, musí z EU odejít."

Šéf SPD Schulz chce z Evropské unie udělat federaci. "Kdo bude proti, musí z EU odejít."

Předseda německé sociální demokracie (SPD) a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz chce prosazovat stále užší evropskou integraci a do roku 2025 přeměnit Evropskou unii na federaci. Dnes to řekl na sjezdu strany v Berlíně.

Schulz představil svůj poměrně radikální plán budoucnosti Evropské unie. Informoval o tom portál Politico.eu. 

„Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu,“ řekl v Berlíně. Ústavní smlouvu by měl podle něj vypracovat konvent spolu s občany a poté by měla být předložena v členských zemích k hlasování. „Kdo bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč,“ doplnil nekompromisně Schulz a také zmínil, že Polsko již systematicky podkopává evropské hodnoty a Maďarsko se stále více izoluje.

Jednota Evropy je podle něj přitom zásadní a v budoucnu se bude rozhodovat o jejím dalším vývoji. Nestačí prý drobné reformy, ale je potřeba nastolit zásadní změny. „Spojené státy evropské“ by podle něj měly vzniknout do roku 2025.

Sociální demokraté v čele se Schulzem se stali poslední možnou alternativou pro konzervativní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové k vytvoření stabilní vlády poté, co se s menšími stranami nedohodla. Členové SPD budou na sjezdu hlasovat také o návrhu předloženém vedením strany, který stanoví předpoklady pro vstup do jednání s kancléřkou, a také o tom, jestli Schulz obhájí mandát předsedy strany. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1