Šéf Zelených se opřel do Seehofera: Svými výroky přispěl k odcizení německých Turků | info.cz

Články odjinud

Šéf Zelených se opřel do Seehofera: Svými výroky přispěl k odcizení německých Turků

Odchod Mesuta Özila z německé fotbalové reprezentace nadále čeří politické vody ve spolkové republice. Šéf Zelených Robert Habeck v souvislosti s ním obvinil ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) z toho, že svými dřívějšími výroky o islámu přispěl k odcizení mnoha německých Turků.

 

Habeck kritizoval slova Seehofera, který je také ministrem sportu, o tom, že islám nepatří k Německu. Takový výrok je podle šéfa Zelených třeba vnímat jako jasný vzkaz muslimským hráčům. Dopad Seehoferova prohlášení byl podle Habecka zničující, protože lidé s migračními kořeny v Německu cítí, že jsou stále častěji stigmatizováni a vylučováni ze společnosti.

O tom, že islám nepatří k Německu, mluvil Seehofer v březnu v rozhovoru pro deník Bild. Zároveň přitom poznamenal, že muslimové žijící ve spolkové republice k ní „samozřejmě“ patří. Po vyjádření ministra vnitra se v Německu rozběhla velká debata. Jeho slova jasně odmítla například kancléřka Angela Merkelová (CDU), podle níž islám k Německu patří.

Slova šéfa Zelených dnes zase nepřímo odmítl Seehoferův stranický kolega Stephan Mayer. „Případ Mesuta Özila je ojedinělý, nesmí se zevšeobecňovat. Nemá nic společného s integrací čtyř milionů lidí s tureckými kořeny v Německu,“ je přesvědčen. Obvinění z rasismu, které hráč vznesl vůči německému fotbalovému svazu a jeho šéfovi, považuje Mayer za neudržitelné.

Naproti tomu místopředsedkyně parlamentu za Zelené Claudia Rothová má za to, že celá situace ukazuje, jak velký je problém s rasismem v Německu. Je to podle ní příležitost o problémech hovořit.

Özil podle svých slov v reprezentaci skončil kvůli nedostatku respektu vůči svým tureckým kořenům a kvůli rasismu ze strany německého fotbalového svazu. V týdnech po propadu Německa na mistrovství světa v Rusku devětadvacetiletý záložník čelil tvrdé kritice od médií i členů fotbalového svazu kvůli svým výkonům a především spornému květnovému setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud