Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Sejdeme se u soudu!“ vzkázal Trump. 3 scénáře, jak se může vyvíjet bitva o „zákaz imigrantů“

„Sejdeme se u soudu!“ vzkázal Trump. 3 scénáře, jak se může vyvíjet bitva o „zákaz imigrantů“

Tým Donalda Trumpa v Bílém domě horečnatě vymýšlí, jak ve svůj prospěch zvrátit bitvu o dekret zakazující vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí. Trump zvažuje odvolání, na stole jsou ale i jiné možnosti. Nejspíš už v pondělí chce prezident USA rovněž představit nový výnos, který by mohl pozastavený příkaz do velké míry kopírovat. Co všechno přichází v úvahu?

Větší bouři dosud Donald Trump nečelil. Jeho kontroverzní výnos zvedl ze židlí davy kritiků a posléze narazil u soudů. Ve hře jsou teď osudy konkrétních lidí i pověst Trumpovy administrativy. Prohra v tématu, ze kterého si americký prezident udělal ústřední agendu, by byla drtivá a to Donald Trump nehodlá připustit. 

Situace je následující: Lednový dekret zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie (zde bez časového omezení) a Jemenu a dočasně zmrazil uprchlické programy. Nařízení však rychle narazilo u federálního soudu a Trumpova administrativa koncem týdne neuspěla ani u odvolacího soudu v San Francisku. Jak už je jeho zvykem, prezident reagoval přes twitter, kam napsal: „Sejdeme se u soudu!“ Když pomineme jízlivé poznámky, jejichž autoři prezidentovi trefně připomínali, že „u soudu“ už je, šlo o jasný signál, že Trump nehodlá bitvu vzdávat. Novinářům řekl, že si v právním sporu věří, ale že zároveň hodlá podniknout další rychlá opatření v duchu toho, které je předmětem sporu. 

Jaké scénáře jsou tedy nyní ve hře? 

Trump se může odvolat

Trump má po čtvrtečním rozhodnutí odvolacího soudu v San Francisku, kde se dekretem v prvním kole zabýval tříčlenný senát, 14 dní na to, aby tribunál vyzval k přehodnocení jeho verdiktu. Pro cizince z „rizikových“ zemí se jedná alespoň o částečnou záruku.

Federální vláda může podle právních expertů využít možnost a požádat, aby se případem zabýval senát rozšířený o více soudců. Otázkou ale zůstává, zda by to Trumpovi pomohlo. „Soud má pověst liberální instituce, ale soudci mohou mít odlišné ideologické postoje a je málo pravděpodobné, že by takový panel rozhodl ve prospěch Trumpa,“ odhaduje vývoj deník The New York Times.

Trump se může obrátit na Nejvyšší soud USA

Trumpova administrativa se může ihned obrátit na Nejvyšší soud, který v USA představuje nejvyšší orgán soudní moci a je zároveň nejvyšším odvolacím soudem. Pokud by se soud rozhodl prezidenta vyslyšet, jeho verdikt by pravděpodobně přišel během několika dnů. Právníci se ale domnívají, že soudci by Trumpa spíše odmítli. Podle nich by se soud řídil podle toho, co dříve vyslovily soudy nižší instance.

Tuto variantu včera zpochybnila agentura Reuters, která s odvoláním na zdroj z Bílého domu napsala, že se prezident rozhodl k nejvyššímu soudu nejít. „Nepůjdeme s dočasným zadržovacím nařízením k nejvyššímu soudu, ale zjišťujeme všechny možnosti soudního systému,“ uvedl zdroj agentury. 

Trump zvažuje vydání nového nařízení

Prezident Trump včera na palubě letadla Air Force One uvedl, že zvažuje vydání zcela nového příkazu, který by se zřejmě příliš nelišil od toho původního. S novým nařízením by prezident mohl přijít už v pondělí nebo úterý. Na dotaz novinářů, zda vydá nový exekutivní příkaz, Trump odpověděl: „Mohlo by to tak být. Z bezpečnostních důvodů musíme spěchat.“

Je přitom pravděpodobné, že pokud by nový výnos stál na principech toho zakázaného, skončil by zřejmě opět u soudu. Cizinci, kterým Trump chtěl odepřít vstup do USA, mezitím můžou cestovat, jako byli dříve zvyklí.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744