Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Selhala švédská imigrační politika? Už si to myslí i samotní běženci

Selhala švédská imigrační politika? Už si to myslí i samotní běženci

Švédsko bylo vždy velmi vstřícné k uprchlíkům. Teď ale někteří Švédové volají po zpřísnění protiimigrační politiky. A o posunu ve společnosti vypovídá také úspěch nacionalistické a populistické strany Švédští demokraté, která je v současnosti třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Ale i mnozí migranti jsou ze situace rozčarování. 

Před pár dny Donald Trump upozornil na incident ve Švédsku, který se ale nestal. Dva dny na to došlo k výtržnostem, které propukly na předměstní obývané převážně migranty a situace se přiostřuje.

Hiba Abou Alhassanová přišla ze Sýrie do Švédska před třemi lety a když mluví o této severské zemi používá slovo „my“. „Přijali jsme příliš mnoho uprchlíků? Máme uzavřít hranice?“ táže se pro New York Times. „Už se to stalo, lidé nepřicházejí,“ odpovídá si.

V mnohém je Alhassanová přitom zářným příkladem toho, proč se má lidem v nouzi pomáhat. Mluví už plynně švédsky a učí na dvou základních školách. Přestože Švédsko dlouhá léta prosazovalo vstřícnou uprchlickou politiku, v poslední době se tamní lidé ptají, zda by se země neměla zabývat vlastními problémy.

A dokonce i ti, kteří žijí ve Švédsku už dlouho, mají pochyby. Maher Dabour přišel do Švédska z Libanonu v 80. letech. Podle něj je problém ve způsobu vzdělávání. „Nepodařilo se jim nám vysvětlil jak být občanem,“ říká. „Z právního hlediska to není složité, byli více než štědří, ale všechno není o penězích,“ vysvětluje.

Podle něj Švédové vystavěli společnost na respektu ke státu, kázni a pravidlech. Ale nově příchozí pochází ze zemí, které nemají respekt ani důvěru k vládním představitelům, na druhou stranu si váží rodiny a starších.

„Úřady tvrdí, že je vše v pořádku, ale to není pravda,“ říká Dabour. „Potřebujeme mít upřímnou a otevřenou diskuzi o tomto problému,“ nabádá a připomíná kriminalitu mezi migranty. Město Malmo, kde má 86 procent lidí cizí kořeny, má nejvyšší kriminalitu ve Švédsku, ačkoliv se situace v poslední době zlepšuje.

„Snažíme se těmi problémy nezabývat,“ říká šéfka místní knihovny Maria Roijerová. Snaží se působit jako most mezi národnostně rozmanitým sídlištěm Rosengard a Švédy. Říká, že mnoho lidí přichází do knihovny, aby se zapojilo do jazykové kavárny a učilo se švédštinu, půjčilo si knihu nebo použilo počítač. „Musí umět komunikovat s úřady,“ říká.

V turecké restauraci syrský uprchlík Mohammed Hoppe čistí stoly a umývá nádobí. To, co o Švédsku prohlašuje Donald Trump, nesleduje, ale během 3,5 roku nic špatného nezažil. Alhassanová také Trumpa komentovat nechce. „Upřímně, vše, co teď z USA slyšíme, zní jako vtip,“ řekla. „Ani jsem neměla chuť si zjišťovat, jestli to, co říká, je pravda. Nemusela jsem,“ uzavírá. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744