Senátoři kritizují Trumpova kandidáta na ministra. Prý řídil opilý a předepisoval návykové léky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Senátoři kritizují Trumpova kandidáta na ministra. Prý řídil opilý a předepisoval návykové léky

Senátoři kritizují Trumpova kandidáta na ministra. Prý řídil opilý a předepisoval návykové léky

Prezident USA Donald Trump čelí rostoucímu tlaku od zákonodárců své vlastní Republikánské strany. Chtějí, aby stáhl nominaci lékaře Bílého domu Ronnyho Jacksona na ministra pro záležitosti veteránů. Odpor řady politiků souvisí s obviněními z mnoha přehmatů či přímo z porušení zákona, kterých se Jackson podle demokratů dopustil. Sám lékař popírá, že řídil v opilosti či svévolně předepisoval návykové léky, jak tvrdí demokraté.

Tým kolem demokratických senátorů chystajících se na Jacksonovo nominační slyšení podle agentury AP mluvil s 23 jeho současnými či bývalými kolegy z lékařského oddělení Bílého domu. Z rozhovorů vyplynulo, že Jackson má problémy s přílišnou konzumací alkoholu, která ovlivňuje jeho chování. Opilý prý sedá za volant a jednou dokonce naboural služební vozidlo. Rovněž předepisuje takové množství opiátů, že se lékařský tým zprvu domníval, že je ze zásob Bílého domu někdo krade.

„Nikdy jsem nenaboural auto. Nemám ponětí, odkud se to (obvinění) vzalo,“ řekl Jackson ve středu novinářům a zároveň odmítl všechna další uvedená tvrzení.

Trump v úterý prohlásil, že za Jacksonem pevně stojí. Právě Jackson, který je hlavním lékařem Bílého domu od roku 2006, vydal letos v lednu dobrozdání o prezidentově zdraví, které vyznělo veskrze pozitivně.

Ve středu však mluvčí Trumpova úřadu Raj Shah na dotaz televize CNN uvedl, že se tým Bílého domu „samozřejmě“ připravuje na možnost, že by Jackson kandidaturu na ministra vzdal. „Bude to, jak řekl prezident, rozhodnutí doktora Jacksona,“ řekl Shah.

Podle listu Politico se v posledních dnech od Jacksona odvrátilo několik republikánských senátorů, kteří disponují v kongresové komoře pouze těsnou většinou hlasů. Jeho podpora má podle některých z nich i jiné závažné překážky než obvinění související s alkoholem a léky.

„Všichni jsme měli pochybnosti už před všemi těmi nedávnými obviněními, už kvůli jeho zkušenostem či kvalifikaci,“ řekl deníku republikánský senátor Jeff Flake, podle něhož je schválení Jacksonovy nominace „velmi nepravděpodobné“. Podobně se vyjadřují i další republikáni, což dává při očekávaném jednotném odporu demokratů lékaři jen malou šanci uspět v případném nominačním hlasování senátního pléna.

Trojice nejmenovaných republikánů se podle listu obrátila přímo na Trumpa, aby Jacksonovu nominaci stáhl. Jinak podle nich riskuje poškození jména strany, které by se s Jacksonovým působením v úřadě jen zvýrazňovalo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.