Separatisté v Katalánsku hrozí kvůli násilí generální stávkou. Madrid brutalitu policie popírá | info.cz

Články odjinud

Separatisté v Katalánsku hrozí kvůli násilí generální stávkou. Madrid brutalitu policie popírá

Katalánští separatisté spolu s odbory vyzvali regionální vládu, aby kvůli policejnímu násilí při dnešním referendu vyhlásila na úterý 3. října generální stávku. Katalánská zdravotnická služba mezitím ohlásila již více než 840 osob, které po zásazích policie požádaly o lékařské ošetření.

Separatisté také regionální kabinet žádají, aby vyhlásil nezávislost na Španělsku. Tento krok slíbila katalánská vláda učinit 48 hodin poté, co by se potvrdilo, že myšlenka nezávislosti získala v referendu podporu.

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes prohlásil, že bezpečnostní složky v Katalánsku splnily při maření tamního referenda o nezávislosti svou povinnost a respektovaly příkaz, který dostaly od justice. Tvrdil, že pořádkové jednotky reagovaly pevně a klidně. 

"Bylo by snadnější se dívat do strany," řekl Rajoy, podle kterého hlasování představovalo "skutečný útok proti právnímu státu, na který stát reagoval s pevností a vyrovnaností". Také tvrdil, že Katalánsko neuspělo při uspořádání referenda. Prohlásil, že lidé v Katalánsku byli podvedeni, aby se zapojili do zakázaného hlasování.

Referendum bylo strategií regionální vlády, jak zasáhnout proti legalitě a demokratické harmonii. "Byla to cesta, která nikam nevede," dodal Rajoy. Zároveň vyzval všechny politické strany ve Španělsku, aby jednaly o budoucnosti země.

Tvrdé střety policie a Katalánců autor: Twitter/hectorjuanatey

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis prohlásil, že dnešní násilí, které v Katalánsku vypuklo, když se policie snažila zabránit tomu, aby lidé hlasovali, bylo "nešťastné" a "nepříjemné", ale "přiměřené". V rozhovoru s agenturou AP svalil odpovědnost výhradně na katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a jeho regionální vládu. "Pokud lidé trvají na tom, že poruší zákon, a dělají něco, co bylo důsledně prohlášeno za nezákonné a protiústavní, musí policisté zákon vynutit," řekl. I on označil použití síly za přiměřené a za reakci na to, že bylo policii bráněno v její práci.

Tvrdé střety policie a Katalánců autor: Twitter/hectorjuanatey

Barcelonská starostka Ada Colauová vyzvala Rajoye k demisi. Obvinila ho, že se zbaběle schoval za prokuraturu a soudy. Také prohlásila, že se Evropská unie musí postavit čelem k tomu, co se stalo v Katalánsku. Na situaci v regionu zatím nereagoval žádný unijní představitel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud