Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Separatisté versus vláda. V Jemenu se znovu bojuje, ultimátum vypršelo

Separatisté versus vláda. V Jemenu se znovu bojuje, ultimátum vypršelo

V jihojemenském městě Adenu se druhým dnem bojuje – proti sobě stojí vládní a separatistické jednotky. Podle jemenské státní agentury si boje vyžádaly 15 životů a zranění dalších 130 lidí. Násilí opět začalo v neděli, kdy vypršelo ultimátum, které separatisté dali vládě, aby odstoupila. 

Aden je druhým největším městem Jemenu a dočasným sídlem vlády, protože metropoli Saná mají v rukou šíitští povstalci od roku 2014. Boj v Adenu souvisí s dlouholetým problémem jižního Jemenu, kde navzdory sjednocení obou jemenských států v roce 1990 přetrvávají separatistické tendence.

Jednotky hájící zájmy zastánců odtržení jihu dnes povolaly do Adenu posily z jiných regionů. Stojí za nimi Spojené arabské emiráty, které jsou ale také členem koalice, jež pod velením Saúdské Arábie bojuje od roku 2015 na straně jemenské vlády v konfliktu se šíity.

Separatisté obnovili své nároky, když loni prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí odvolal z pozice adenského guvernéra Ajdarúse Zubajdího. Ten pak sestavil skupinu, která si říká jižní přechodná rada a snaží se přimět odstoupit jemenskou vládu vedenou Ahmadem Ubajdem bin Daghrem. Premiér v neděli označil situaci v Adenu za puč.

Separatistickým oddílům se sice v neděli podařilo obsadit několik vládních budov, ale v noci na dnešek je vládní jednotky dobyly zpět. Podle svědků byly dnes v adenských ulicích vidět obrněné vozy a minimum civilistů. Separatisté zajali podle vojenských zdrojů agentury AFP 210 vojáků a po vyjednávání s místními kmeny jich 70 propustili. Provládní jednotky drží jako rukojmí 30 separatistů.

Podle AFP v noci jednal Daghr o bezpečnostní situaci s ministry své vlády. V Adenu jsou vojáci Saúdské Arábie a SAE, ale do bojů zatím nezasáhli. Na odpoledne je v Rijádu ohlášena tisková konference koalice zapojené do bojů proti šíitům.

Jižní Jemen se spojil se Severním Jemenem v roce 1990. Separatistům se v občanské válce v roce 1994 nepodařilo tento krok zvrátit a v posledních letech se separatistické nálady obnovují. Jemen sužuje od roku 2014 konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Vládní jednotky mají pod kontrolou většinu území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1