Separatisté versus vláda. V Jemenu se znovu bojuje, ultimátum vypršelo | info.cz

Články odjinud

Separatisté versus vláda. V Jemenu se znovu bojuje, ultimátum vypršelo

V jihojemenském městě Adenu se druhým dnem bojuje – proti sobě stojí vládní a separatistické jednotky. Podle jemenské státní agentury si boje vyžádaly 15 životů a zranění dalších 130 lidí. Násilí opět začalo v neděli, kdy vypršelo ultimátum, které separatisté dali vládě, aby odstoupila. 

Aden je druhým největším městem Jemenu a dočasným sídlem vlády, protože metropoli Saná mají v rukou šíitští povstalci od roku 2014. Boj v Adenu souvisí s dlouholetým problémem jižního Jemenu, kde navzdory sjednocení obou jemenských států v roce 1990 přetrvávají separatistické tendence.

Jednotky hájící zájmy zastánců odtržení jihu dnes povolaly do Adenu posily z jiných regionů. Stojí za nimi Spojené arabské emiráty, které jsou ale také členem koalice, jež pod velením Saúdské Arábie bojuje od roku 2015 na straně jemenské vlády v konfliktu se šíity.

Separatisté obnovili své nároky, když loni prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí odvolal z pozice adenského guvernéra Ajdarúse Zubajdího. Ten pak sestavil skupinu, která si říká jižní přechodná rada a snaží se přimět odstoupit jemenskou vládu vedenou Ahmadem Ubajdem bin Daghrem. Premiér v neděli označil situaci v Adenu za puč.

Separatistickým oddílům se sice v neděli podařilo obsadit několik vládních budov, ale v noci na dnešek je vládní jednotky dobyly zpět. Podle svědků byly dnes v adenských ulicích vidět obrněné vozy a minimum civilistů. Separatisté zajali podle vojenských zdrojů agentury AFP 210 vojáků a po vyjednávání s místními kmeny jich 70 propustili. Provládní jednotky drží jako rukojmí 30 separatistů.

Podle AFP v noci jednal Daghr o bezpečnostní situaci s ministry své vlády. V Adenu jsou vojáci Saúdské Arábie a SAE, ale do bojů zatím nezasáhli. Na odpoledne je v Rijádu ohlášena tisková konference koalice zapojené do bojů proti šíitům.

Jižní Jemen se spojil se Severním Jemenem v roce 1990. Separatistům se v občanské válce v roce 1994 nepodařilo tento krok zvrátit a v posledních letech se separatistické nálady obnovují. Jemen sužuje od roku 2014 konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Vládní jednotky mají pod kontrolou většinu území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud