Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Sergej Ivanovič bude mít radost." Rusové zvou hvězdu Sexu ve městě k velvyslanci

"Sergej Ivanovič bude mít radost." Rusové zvou hvězdu Sexu ve městě k velvyslanci

Ruské ministerstvo zahraničí pozvalo dnes hvězdu amerického seriálu Sex ve městě Sarah Jessicu Parkerovou na schůzku s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem, který je aktuálně v centru pozornosti kvůli stykům s představiteli administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Moskva tak reagovala na hereččin povzdech, že se s ambasadorem sešli snad už všichni kromě ní.

Ruskou reakci vyvolal příspěvek Parkerové na sociální síti instagram, kde zveřejnila svou fotografii z populárního seriálu Sex ve městě, ve kterém ztvárnila roli Carrie Bradshawové, nezávislé novinářky píšící především o vztazích. "Nemůžu se vyhnout otázce... vídá se ruský velvyslanec se všemi kromě mě?" píše se u obrázku, který herečka zveřejnila v pátek.

I had to. Don't know the provenance however whoever you are, thank you. X, sj

Příspěvek sdílený SJP (@sarahjessicaparker),Bře 2, 2017 v 1:44 PST

 

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Na oficiálním anglickojazyčném twitteru ruského ministerstva zahraničí se dnes objevila fotografie mluvčí rezortu Marije Zacharovové u počítače, na jehož obrazovce je dotyčná fotografie Parkerové. „Sarah, jestli po tom tolik toužíš, můžeme ti zařídit setkání s ruským velvyslancem,“ stojí u obrázku. „Cokoliv je možné. Sergej Ivanovič (Kisljak) bude mít radost,“ stojí také v tweetu.

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Sergej Kisljak se stal aktuálně středem pozornosti kvůli tomu, že se loni během předvolební kampaně sešel se současným Trumpovým ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem. Sessions o těchto schůzkách ale při slyšení v Senátu neinformoval. Z pozice ministra spravedlnosti přitom dohlíží na vyšetřování údajných zásahů ruských hackerů do nedávných voleb v USA. S ruským velvyslancem se ještě před Trumpovou inaugurací sešel také nyní už bývalý prezidentův bezpečnostní poradce Michael Flynn a také Trumpův zeť a poradce Jared Kushner.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744