Šest let od Fukušimy. Evakuovaní se mají vrátit, jinak přijdou o domy. Radiaci navzdory | info.cz

Články odjinud

Šest let od Fukušimy. Evakuovaní se mají vrátit, jinak přijdou o domy. Radiaci navzdory

Přesně šest let dnes uplynulo od havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Přes 18 tisíc obětí si Japonci připomněli pietními akcemi. Vláda ale k výročí připravila pro mnohé i nepříjemné překvapení. Těm, kdo v době havárie bydleli mimo hlavní evakuační zónu, a přesto se vystěhovali, nařídila, aby se vrátili do svých domovů. Pokud tak neučiní, o nemovitost přijdou. Mimo domovy je stále přes 102 tisíc lidí z různě zasažených oblastí.

Před šesti lety ve strachu z radiace opustili své domovy, ačkoli nemuseli, teď 27 tisíc Japonců stojí před další složitou volbou. Dobrovolně se vzdát nemovitost, nebo se nastěhovat zpět do oblasti, kterou stále nepovažují za bezpečnou.

Japonská vláda nařídila lidem, kteří se evakuovali, ačkoli nebydleli v ochranných zónách kolem jaderné elektrárny Fukušima, aby se vrátili zpět do svého bývalého bydliště. Pokud tak neučiní, nemovitost jim přestane patřit. Obavy někdejších obyvatel přitom nejsou zcela nemístné. Únorové měření odhalilo, že v okolí elektrárny jsou nejvyšší hodnoty radiace od havárie v březnu 2011.

„Vláda riziko vystavení radiaci bagatelizuje. Lidé, kteří se nevrátí na místa jako Koryama, budou donuceni se o sebe postarat sami. Stanou se z nich vnitřně vysídlení lidé. Cítíme se, jako by nás naše vláda opustila,“ cituje list The Guardian Noriko Matsumotovou, která odešla ze zmíněného města a nyní je mezi těmi, kteří se mají vrátit.

Nastavená pravidla se nelíbí ani zástupcům neziskových organizací. Právník a generální tajemník společnosti Human Rights Now Kazuko Ito souhlasí s tím, že vláda nebezpečí spojená s radiací opomíjí. „Neuvědomuje si, že má povinnost chránit lidská práva evakuovaných osob,“ řekl.

Japonci, kterých se nařízení dotýká, se rozhodnutí vlády snaží ještě změnit. Vyzvali úřady, aby prohlásili oblast kolem elektrárny za neobyvatelnou do té doby, než se hodnota vystavení radiaci sníží pod jeden milisievert (mSv) za rok. To je hranice, kterou označuje za bezpečnou Mezinárodní organizace pro ochranu před radiací.

Hodnota v Koryamě a čtyřech dalších městech kolem Fukušimy, kam se do konce měsíce mají lidé vrátit, je přitom v současnosti vyšší než 50 mSv za rok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud