Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šest let od Fukušimy. Evakuovaní se mají vrátit, jinak přijdou o domy. Radiaci navzdory

Šest let od Fukušimy. Evakuovaní se mají vrátit, jinak přijdou o domy. Radiaci navzdory

Přesně šest let dnes uplynulo od havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Přes 18 tisíc obětí si Japonci připomněli pietními akcemi. Vláda ale k výročí připravila pro mnohé i nepříjemné překvapení. Těm, kdo v době havárie bydleli mimo hlavní evakuační zónu, a přesto se vystěhovali, nařídila, aby se vrátili do svých domovů. Pokud tak neučiní, o nemovitost přijdou. Mimo domovy je stále přes 102 tisíc lidí z různě zasažených oblastí.

Před šesti lety ve strachu z radiace opustili své domovy, ačkoli nemuseli, teď 27 tisíc Japonců stojí před další složitou volbou. Dobrovolně se vzdát nemovitost, nebo se nastěhovat zpět do oblasti, kterou stále nepovažují za bezpečnou.

Japonská vláda nařídila lidem, kteří se evakuovali, ačkoli nebydleli v ochranných zónách kolem jaderné elektrárny Fukušima, aby se vrátili zpět do svého bývalého bydliště. Pokud tak neučiní, nemovitost jim přestane patřit. Obavy někdejších obyvatel přitom nejsou zcela nemístné. Únorové měření odhalilo, že v okolí elektrárny jsou nejvyšší hodnoty radiace od havárie v březnu 2011.

„Vláda riziko vystavení radiaci bagatelizuje. Lidé, kteří se nevrátí na místa jako Koryama, budou donuceni se o sebe postarat sami. Stanou se z nich vnitřně vysídlení lidé. Cítíme se, jako by nás naše vláda opustila,“ cituje list The Guardian Noriko Matsumotovou, která odešla ze zmíněného města a nyní je mezi těmi, kteří se mají vrátit.

Nastavená pravidla se nelíbí ani zástupcům neziskových organizací. Právník a generální tajemník společnosti Human Rights Now Kazuko Ito souhlasí s tím, že vláda nebezpečí spojená s radiací opomíjí. „Neuvědomuje si, že má povinnost chránit lidská práva evakuovaných osob,“ řekl.

Japonci, kterých se nařízení dotýká, se rozhodnutí vlády snaží ještě změnit. Vyzvali úřady, aby prohlásili oblast kolem elektrárny za neobyvatelnou do té doby, než se hodnota vystavení radiaci sníží pod jeden milisievert (mSv) za rok. To je hranice, kterou označuje za bezpečnou Mezinárodní organizace pro ochranu před radiací.

Hodnota v Koryamě a čtyřech dalších městech kolem Fukušimy, kam se do konce měsíce mají lidé vrátit, je přitom v současnosti vyšší než 50 mSv za rok.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744