Šestnáctiletá dívka útočila v Německu ve jménu Islámského státu. Soud ji poslal na roky za mříže | info.cz

Články odjinud

Šestnáctiletá dívka útočila v Německu ve jménu Islámského státu. Soud ji poslal na roky za mříže

Německý soud poslal na šest let do vězení šestnáctiletou Safii S., která loni zaútočila nožem na policistu a vážně ho přitom zranila. Šlo o první rozsudek za čin ve jménu takzvaného Islámského státu v Německu. Dívce hrozilo až deset let odnětí svobody. Na dva a půl roku půjde do vězení také dvacetiletý Němec se syrskými kořeny Muhammad Hasan, který o chystaném útoku věděl.

Loni 26. února si dvojice policistů na hlavním nádraží v Hannoveru všimla, že je Safia S. sleduje. Když ji požádali, aby se legitimovala, vrazila znenadání čtyřiatřicetiletému policistovi nůž do krku a vážně ho zranila. Druhý policista dívku přemohl a zatkl.

Při pátrání po motivu tehdy patnáctileté Safie se brzy přišlo na její napojení na Islámský stát. Dívka s marockými kořeny chtěla podle německých médií původně napadnout odpůrce koránu, později si ale za terč zvolila policisty. Ještě večer před útokem byla Safia přes internet v kontaktu s jistou Leylou ze Sýrie, kterou prosila, aby mohla další den přistoupit k činu. Leyla jí radila, aby se pokusila odvést pozornost policisty a aby mu vzala zbraň, s níž by pak mohla střílet na další lidi.

Útok Safie byl prvním v Německu, u kterého stál v pozadí Islámský stát. Další dva přišly loni v létě, kdy dvojice teroristů zaútočila v bavorských městech Ansbach a Würzburg. V obou případech si útoky vyžádaly několik zraněných. K Islámskému státu se hlásil také Tunisan Anis Amri, který při prosincovém útoku na vánoční trh v Berlíně zabil 12 lidí a další desítky zranil.

Při vyšetřování radikalizace Safie se přišlo na to, že už jako sedmiletá dívka byla v kontaktu s německým salafistou Pierrem Vogelem. Začátkem loňského roku se pokusila dostat do Sýrie, aby se tam připojila k IS, nedostala se ale dál než do Istanbulu, kde si ji vyzvedla její matka.

Když se obě vrátily do Německa, čekali už na ně policisté, kteří Safii zabavili její mobilní telefon. K překladu arabsky psaného návodu k útoku nožem se ale vyšetřovatelé dostali až v březnu, tedy až po její násilné akci. V telefonu našli také zprávy, v nichž oslavovala islamisty, kteří v listopadu 2015 v Paříži při sérii útoků zabili na 130 lidí.

Státní zastupitelství požadovalo pro dívku trest ve výši šesti let odnětí svobody za pokus o vraždu, těžké ublížení na zdraví a podporu Islámskému státu. Obhajoba žádala o mírnější trest výhradně za těžké ublížení na zdraví. Soud v Celle v Dolním Sasku, který se uskutečnil za přísných bezpečnostních opatření, rozhodoval vzhledem k věku Safie S. s vyloučením veřejnosti a nakonec se přiklonil jednoznačně na stranu obžaloby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud