Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Setkají se ve Vietnamu? Nad schůzkou Trumpa s Putinem visí otazník, Američané zařadili zpátečku

Setkají se ve Vietnamu? Nad schůzkou Trumpa s Putinem visí otazník, Američané zařadili zpátečku

Zatím stále není jasné, zda se ruský prezident Vladimir Putin sejde na okraj summitu ve Vietnamu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, obě strany dnes totiž vydaly protichůdná prohlášení. Poradce Kremlu Jurij Ušakov uvedl, že schůzka se odehraje pravděpodobně v pátek. Šéf americké diplomacie Rex Tillerson však novinářům řekl, že dvoustranné jednání zatím domluveno nebylo.

„V tuto chvíli se snažíme dohodnout přesný čas. (Schůzka) proběhne s největší pravděpodobností 10. listopadu,“ citovala agentura Interfax Ušakova.

Tillerson dnes novinářům v Pekingu řekl, že o tom, zda se americko-ruské setkání na nejvyšší úrovni bude konat, se zatím nerozhodlo. Šéf americké diplomacie nyní doprovází Trumpa na jeho asijské cestě. Podle Tillersona není jasné, zda k rozhovoru prezidentů je dostatečný důvod. Ministr tím podle agentury AFP narážel na neshody mezi Washingtonem a Moskvou ohledně Sýrie a Ukrajiny.

Ještě v sobotu přitom Trump tvrdil, že se s Putinem setká, poznamenala AFP. „Myslím, že se dohodneme na schůzce s Putinem, ano... Chceme, aby nám Putin pomohl se Severní Koreou,“ řekl americký prezident.

Putin s Trumpem by se mohli sejít na okraj vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kterou letos pořádá Vietnam. Podle Ušakova by nejspíš jednali o Sýrii, o situaci na Korejském poloostrově a také o vztazích Moskvy a Washingtonu.

Prezidenti se poprvé setkali letos v červenci na summitu G20 v Hamburku. Hovořili spolu tehdy mimo jiné o obviněních, že se Rusko vměšovalo do amerických prezidentských voleb. Shodli se přitom, že se chtějí soustředit na to, aby se vztahy obou zemí zlepšily.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1