Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severní a Jižní Korea ohlásily historické dohody. To nejdůležitější v nich však chybí

Severní a Jižní Korea ohlásily historické dohody. To nejdůležitější v nich však chybí

Severokorejský diktátor Kim Čong-un oznámil, že uzavře raketové středisko Sohe a jaderné zařízení v Jongbjonu. Zároveň se s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem při jeho návštěvě v Severní Koreji dohodl na ukončení vojenských cvičení poblíž společných hranic, vybudování železničního a silničního spojení mezi oběma zeměmi a pokusu získat společně pořádání letních olympijských her v roce 2032. To nejdůležitější ale chybí.

Kim Čong-un nevysvětlil, jak si představuje denuklearizaci Korejského poloostrova, o které stále mluví, a k níž se zavázal na červnovém jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Singapuru. Přitom právě to se od jeho jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem čekalo. Kim nezveřejnil ani to, kolik má jaderných zbraní či jak by mělo postupovat jejich ničení. Místo toho ohlásil rozmontování střelnice Sohe – podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina za dozoru mezinárodních pozorovatelů – a zrušení jaderného zařízení na výrobu obohaceného uranu a plutonia v Jongbjonu.

Rozmontování zkušebního raketového zařízení v Sohe je pro Američany určitě důležité, protože se tam testovaly rakety dlouhého doletu schopné zasáhnout území Spojených států. Ovšem pokud má Severní Korea spolehlivé rakety, už je nepotřebuje dále zkoušet. Důležité je i rozmontování zařízení na výrobu jaderného materiálu v Jongbjonu. Podle amerických zdrojů má ale Severní Korea ještě minimálně jedno či dvě další místa, kde je schopna vyrábět štěpný materiál vhodný pro jaderné zbraně. Navíc Kim za to požaduje „odpovídající kroky“ ze strany Spojených států. Washington se kvůli tomu ale určitě nevzdá svých zařízení na výrobu jaderných zbraní.

Má to ukázat dobrou vůli Severní Koreje a tím odblokovat momentálně zamrzlá jednání o severokorejském jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Američanům záleží na jaderném odzbrojení Severní Koreje, protože ji považují za nespolehlivý násilnický režim ohrožující jak jejich spojence Jižní Koreu, tak území samotných Spojených států. Podle Mun Če-ina prý Kim nyní doufá v obnovení rozhovorů s Američany a je připraven k „denuklearizaci“. Americký prezident Donald Trump už na sociální síti Twitter označil výsledek setkání Muna a Kima a diktátorovy nabídky za „velmi vzrušující“.

Severní versus Jižní KoreaSeverní versus Jižní Koreaautor: info.cz

Američtí a jihokorejští analytici ale většinou hodnotí Kimovu nabídku skepticky. Předpokládali, že Kim nabídne alespoň seznam svých jaderných zařízení, oznámí kolik má jaderného materiálu a naznačí, jak chce postupovat při ničení nukleárních zbraní. „Bohužel Severní Korea nezveřejnila nic o tom, jaké má zásoby jaderného materiálu. A neřekla, jak plánuje odstranit své jaderné zbraně. Pro USA to musí být frustrující,“ uvedl pro list Financial Times Kim Jae-chun z jihokorejské Sogang University.

Mnohem nadšenější jsou však čínští analytici, podle kterých jde naopak o výrazný krok správným směrem. Podle nich se navíc dohoda mezi Severní a Jižní Koreou o zmírnění napětí, zrušení vojenských cvičení u hranic a možné budoucí ekonomické spolupráci fakticky blíží uzavření mírové dohody o konci Korejské války. Oficiálně totiž válka skončila v roce 1953 jen příměřím. Odráží to snahu Pekingu, aby Kim obnovil svá jednání se Spojenými státy. Čína si totiž nepřeje konflikt mezi USA a Severní Koreou u své hranice.

Na čem se ovšem shodují téměř všichni pozorovatelé je to, že „míč je tentokráte na americké straně“. Kimovi se chytrou diplomacií podařilo vytvořit dojem, že je s USA o čem jednat a že alespoň symbolicky pracuje na jaderném odzbrojení. Američané na to budou muset nějak reagovat. Zda se ovšem Kim skutečně plánuje vzdát jaderných zbraní není vůbec jisté. Z článků v oficiálním severokorejském tisku ale plyne, že by se opravdu rád znovu sešel s americkým prezidentem Trumpem a že mu záleží na zrušení mezinárodních ekonomických sankcí uvalených na Severní Koreu. I přes to, že jsou za pomoci Číny a Ruska výrazně porušovány, totiž dusí jeho režim.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1