Severní a Jižní Korea ohlásily historické dohody. To nejdůležitější v nich však chybí | info.cz

Články odjinud

Severní a Jižní Korea ohlásily historické dohody. To nejdůležitější v nich však chybí

Severokorejský diktátor Kim Čong-un oznámil, že uzavře raketové středisko Sohe a jaderné zařízení v Jongbjonu. Zároveň se s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem při jeho návštěvě v Severní Koreji dohodl na ukončení vojenských cvičení poblíž společných hranic, vybudování železničního a silničního spojení mezi oběma zeměmi a pokusu získat společně pořádání letních olympijských her v roce 2032. To nejdůležitější ale chybí.

Kim Čong-un nevysvětlil, jak si představuje denuklearizaci Korejského poloostrova, o které stále mluví, a k níž se zavázal na červnovém jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Singapuru. Přitom právě to se od jeho jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem čekalo. Kim nezveřejnil ani to, kolik má jaderných zbraní či jak by mělo postupovat jejich ničení. Místo toho ohlásil rozmontování střelnice Sohe – podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina za dozoru mezinárodních pozorovatelů – a zrušení jaderného zařízení na výrobu obohaceného uranu a plutonia v Jongbjonu.

Rozmontování zkušebního raketového zařízení v Sohe je pro Američany určitě důležité, protože se tam testovaly rakety dlouhého doletu schopné zasáhnout území Spojených států. Ovšem pokud má Severní Korea spolehlivé rakety, už je nepotřebuje dále zkoušet. Důležité je i rozmontování zařízení na výrobu jaderného materiálu v Jongbjonu. Podle amerických zdrojů má ale Severní Korea ještě minimálně jedno či dvě další místa, kde je schopna vyrábět štěpný materiál vhodný pro jaderné zbraně. Navíc Kim za to požaduje „odpovídající kroky“ ze strany Spojených států. Washington se kvůli tomu ale určitě nevzdá svých zařízení na výrobu jaderných zbraní.

Má to ukázat dobrou vůli Severní Koreje a tím odblokovat momentálně zamrzlá jednání o severokorejském jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Američanům záleží na jaderném odzbrojení Severní Koreje, protože ji považují za nespolehlivý násilnický režim ohrožující jak jejich spojence Jižní Koreu, tak území samotných Spojených států. Podle Mun Če-ina prý Kim nyní doufá v obnovení rozhovorů s Američany a je připraven k „denuklearizaci“. Americký prezident Donald Trump už na sociální síti Twitter označil výsledek setkání Muna a Kima a diktátorovy nabídky za „velmi vzrušující“.

Severní versus Jižní KoreaSeverní versus Jižní Koreaautor: info.cz

Američtí a jihokorejští analytici ale většinou hodnotí Kimovu nabídku skepticky. Předpokládali, že Kim nabídne alespoň seznam svých jaderných zařízení, oznámí kolik má jaderného materiálu a naznačí, jak chce postupovat při ničení nukleárních zbraní. „Bohužel Severní Korea nezveřejnila nic o tom, jaké má zásoby jaderného materiálu. A neřekla, jak plánuje odstranit své jaderné zbraně. Pro USA to musí být frustrující,“ uvedl pro list Financial Times Kim Jae-chun z jihokorejské Sogang University.

Mnohem nadšenější jsou však čínští analytici, podle kterých jde naopak o výrazný krok správným směrem. Podle nich se navíc dohoda mezi Severní a Jižní Koreou o zmírnění napětí, zrušení vojenských cvičení u hranic a možné budoucí ekonomické spolupráci fakticky blíží uzavření mírové dohody o konci Korejské války. Oficiálně totiž válka skončila v roce 1953 jen příměřím. Odráží to snahu Pekingu, aby Kim obnovil svá jednání se Spojenými státy. Čína si totiž nepřeje konflikt mezi USA a Severní Koreou u své hranice.

Na čem se ovšem shodují téměř všichni pozorovatelé je to, že „míč je tentokráte na americké straně“. Kimovi se chytrou diplomacií podařilo vytvořit dojem, že je s USA o čem jednat a že alespoň symbolicky pracuje na jaderném odzbrojení. Američané na to budou muset nějak reagovat. Zda se ovšem Kim skutečně plánuje vzdát jaderných zbraní není vůbec jisté. Z článků v oficiálním severokorejském tisku ale plyne, že by se opravdu rád znovu sešel s americkým prezidentem Trumpem a že mu záleží na zrušení mezinárodních ekonomických sankcí uvalených na Severní Koreu. I přes to, že jsou za pomoci Číny a Ruska výrazně porušovány, totiž dusí jeho režim.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud