Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severní Korea propustila amerického vězně. Kimův dárek na přivítání basketbalisty Rodmana?

Severní Korea propustila amerického vězně. Kimův dárek na přivítání basketbalisty Rodmana?

Severní Korea propustila amerického studenta Otto Warmbiera, který byl vloni odsouzen k 15 letům vězení. Oznámil to dnes ministr zahraničí USA Rex Tillerson, podle něhož vyjednala propuštění americká diplomacie na příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Student se dostal na svobodu v době pchjongjangské návštěvy někdejšího slavného basketbalisty Dennise Rodmana, který je u severokorejského vedení oblíben, avšak podle amerického ministerstva nedostal žádné úkoly související se zadržovanými.

Dvaadvacetiletý Warmbier je podle Tillersona již na cestě domů, kde se po více než roce a půl opět shledá se svou rodinou. Spojené státy jednají také o propuštění dalších tří Američanů vězněných severokorejským režimem, dodal ministr.

Warmbier byl zadržen loni v lednu kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost.

Jeho propuštění přišlo v době napjatých vztahů obou zemí, které zhoršily opakované jaderné a raketové testy Severní Koreje, na něž Trump reagoval tvrdými prohlášeními o možné odvetě.

Rodmanova pětidenní návštěva je již nejméně pátým pobytem tohoto výstředního sportovce v zemi ovládané komunistickou diktaturou. Ačkoli americká média spekulují o jeho možném vlivu na osud zadržovaných krajanů, ministerstvo zahraničí oficiálně s jeho aktivitami nechce mít nic společného.