Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severní Korea vlastní populární hostel v Berlíně. Brzy o něj ale přijde

Severní Korea vlastní populární hostel v Berlíně. Brzy o něj ale přijde

Sídlí v nevzhledné šedé budově z komunistických časů, mezi turisty jde ale o populární ubytovací zařízení s dobrým hodnocením na službách jako Yelp nebo TripAdvisor. City Hostel Berlin je blízko někdejšího hraničního přechodu mezi západním a východním Berlínem Checkpoint Charlie a dalších atrakcí. Jedinou, zato ale zásadní chybu má z pohledu německé vlády - jeho majitelem je severokorejský režim.

V hostelu samotném tomu podle deníku The News York Times nic nenasvědčuje. Vedle něj ale stojí ambasáda KLDR, která budovu dříve používala jako ubytovnu pro diplomaty. Teď jí hostel - stejně jako celé uplynulé desetiletí - vynáší desítky tisíc eur měsíčně.

Jenže teď o peníze přijde kvůli nejnovějším sankcím, které na KLDR uvalila Organizace spojených národů kvůli nedávným jaderným zkouškám. Německá vláda už oznámila, že „podniká rychlé kroky“ k tomu, aby Severokorejce od prostředků z hostelu odstřihla. Konkrétně jde o 38 000 eur (zhruba milion korun), které jim každý měsíc odvádí Němec, který zařízení provozuje. 

KLDR budovu podle německých médií pronajala jako hostel v roce 2004. Díky umístění v centru města a nízkým cenám si jej rychle oblíbili studenti. Nejlevnější postel tu stojí 17 eur, samostatný pokoj začíná 59 eurech. 

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Že hostel provozuje Severní Korea je veřejné tajemství, které podle recenzí na internetu neuniklo ani některým hostům. „Je to tam OK, pokud vám nevadí KLDR. Nám ano, při příští návštěvě Berlína se poohlédneme po jiném ubytování,“ napsal jeden z nich.

Brzy to ale budou muset udělat i turisté, kterým Severní Korea nevadí. Německá vláda se kvůli sankcím chystá provoz hostelu ukončit co nejdříve to půjde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744