Severokorejci potají prodávali lithium pro výrobu ničivých bomb. Experti to považují za zlověstný signál | info.cz

Články odjinud

Severokorejci potají prodávali lithium pro výrobu ničivých bomb. Experti to považují za zlověstný signál

Když Severní Korea začátkem roku ohlásila úspěšný test vodíkové bomby, experti byli skeptičtí. Teď se ukazuje, že totalitní diktatura možná nelhala. Západní zpravodajské služby odhalily, že Severokorejci na internetu inzerovali prodej lithia. To dokáže z atomové bomby udělat ještě ničivější hrozbu.

Za normálních okolností by ta reklama asi zaujala jen pár podivínů. Zájemců o koupi lithia není příliš mnoho. Nabídka na prodej téměř 10 kilogramů čistého lithia měsíčně ale zaujala zpravodajské služby západních států. Ty podle listu The New York Times zjistily, že za ní stojí severokorejská ambasáda v Pekingu.

Není to jen signál, že se režim diktátora Kim Čong-una snaží vydělat peníze. Lithium 6, které nabízí, se používá k výrobě termonukleárních zbraní. Atomovou bombu dokáže proměnit v bombu vodíkovou, jež je mnohem silnější.

Nejničivější bomby autor: Info.cz

Podle expertů oslovených listem to značí, že Severní Korea má lithia nadbytek a je zřejmě pozdě na to snažit se zabránit jí ve snaze stát se vyspělou jadernou mocností.

O to se snaží americká administrativa. Prezident Donald Trump se tento týden sejde se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem. „Pokud Čína nehodlá řešit Severní Koreu, pak my ano. To vám říkám,“ prohlásil v rozhovoru s deníkem The Financial Times, aniž by přesněji specifikoval, jak to chce udělat.

Předpokládá se, že Trump bude chtít navýšit rozpočet na vybudování protiraketových systémů. Z vládních kruhů také zní zprávy, že pokračují i pokusy sabotovat severokorejské jaderné testy po kybernetické stránce.

Experti se ale shodují, že nelze přesvědčit diktátorský režim, aby se vzdal snahy pořídit si jadernou zbraň. „Musíme změnit základní cíl naší politiky. Víra, že to lze uskutečnit byla klíčovou chybou v počátcích našeho uvažování,“ napsali na stránce The Cipher Brief bývalý zástupce ředitele CIA Michael J. Morell a někdejší admirál James A. Winnefeld junior.

Propagandistické video KLDR autor: Info.cz

Reklama na prodej lithia 6 je důkazem, že se Severní Korea vydala po cestě narýsované Spojenými státy v roce 1954 během testu bomby Castle Bravo. Ta je doposud nejsilnější otestovanou termonukleární zbraní. Její síla byla zhruba tisíckrát větší než v případě bomby svržené na Hirošimu na konci druhé světové války.

Možné však je také to, že Severokorejci reklamou pouze mlží. Adresa uvedená v reklamě neexistuje, telefon je odpojený. Pokud by to ale lithium skutečně prodávala severokorejská ambasáda v Pekingu, je nepravděpodobné, že by o akci nevěděl čínský prezident. O to zajímavější jeho schůzka s Trumpem bude.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud