Severokorejci vědí, že jim vláda lže. Neví ale, jak to vypadá na Jihu, tvrdí uprchlík z KLDR | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severokorejci vědí, že jim vláda lže. Neví ale, jak to vypadá na Jihu, tvrdí uprchlík z KLDR

Severokorejci vědí, že jim vláda lže. Neví ale, jak to vypadá na Jihu, tvrdí uprchlík z KLDR

Lidé v KLDR režimní propagandě tolik nevěří, zároveň ale netuší, jak vypadá svět za hranicemi komunistické diktatury. V rozhovoru pro server Business Insider to tvrdí severokorejský uprchlík Kim, který založil organizaci za sjednocení poloostrova. Podle něj mnozí lidé v totalitní zemi vůbec nechápou, jak velký je ve skutečnosti rozdíl mezi životní úrovní v Severní a Jižní Koreji.

„Lidé vědí, že to, co jim říká vláda, jsou lži, protože to je zjevné. Když vláda říká, že je v zemi prosperita, co se týče jídla a rýže, vidíme sami, že je sucho a že pro nás není jídlo. Když vidí, že to, co říkají, nesouhlasí s tím, co se skutečně děje, pochopí, že vláda lže,“ vypráví Kim, který ze země utekl, když mu bylo 19.

Nyní je o dvacet let starší a vysvětluje, že velkým problémem Severokorejců zůstává nepochopení rozdílů mezi jejich životní úrovní a životy ve vyspělých zemích jako Jižní Korea, USA nebo i některé oblasti Číny.

„Vědí, že tyto země více prosperují a jsou vyspělejší, ale nevědí, na jaké úrovni a jak odlišné skutečně jsou. Nemají žádné měřítko. Vše, co vláda říká, jsou lži. Nemají způsob, jak získat informace o situaci v Jižní Koreji nebo Spojených státech,“ konstatoval Kim.

Spolu s otcem uprchli ze země v roce 1997 uprostřed čtyřletého hladomoru a ekonomické krize. Kvůli potížím tehdy podle odhadů zemřelo mezi 240 tisíci a 3,5 miliony Severokorejců. V KLDR přitom žije 22 milionů obyvatel.

Sám Kim loni říkal listu International Business Times, že i on a jeho rodina považovali před útěkem omezení svobod za normální. Až když přijel do Jižní Koreje, zjistil, jak moc nešťastný byl. Aby pomohl ostatním, kteří v KLDR zůstali, založil Kim organizaci Lidé za úspěšné korejské znovusjednocení. Ta upozorňuje na problémy s dodržováním lidských práv v zemi a pomáhá uprchlíkům přizpůsobit se životu v Jižní Koreji.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.