Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severokorejská Ivanka „ukradla" zbytku světa olympiádu. Trumpova dcera to nezměnila

Severokorejská Ivanka „ukradla" zbytku světa olympiádu. Trumpova dcera to nezměnila

Ještě před pár měsíci létaly mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem hromy blesky, během olympiády se však oba vládci chřestící jadernými zbraněmi rozhodli ukázat přívětivější tvář. Do jihokorejského Pchojngčchangu vyslali své ambasadorky, Kim sestru Jo-čong a Trump dceru Ivanku. Přestože obě na plné obrátky zapojily své ženské zbraně a hýřily úsměvy na všechny strany, ve své misi uspěla jen jedna z nich. 

Jakoby se Spojené státy se Severní Koreou předháněly. Ještě před několika měsíci se oba faktičtí vládci těchto zemí na sociálních sítích špičkovali, který z nich má větší „červené jaderné tlačítko,“ nyní to vypadá, že soupeří o dojem umírněnosti, který na olympiádě zanechají. A oba spoléhají na přístup „rodina především."

Přestože se v Pchjongčchanghu obě vyslankyně minuly, média milují jejich srovnání. Tím spíše, že pro sestru jednoho z největších krutovládců dnešní doby Kim Čong-una se ihned vžila přezdívka „Severokorejská Ivanka“. A Kim Jo-čong této pověsti dostála. Navzdory tomu, že se nacházela na území státu, se kterým je KLDR formálně ještě ve válce, snažila se ukazovat vlídnou tvář severokorejského režimu. Po dobu své návštěvy okouzlovala veřejnost svým smyslným úsměvem. Přední stránky světových deníků opanovala bez toho, že by musela jedinkrát veřejně promluvit. 

Kladné body Kimově sestře přineslo i poselství od jejího bratra pro jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Přinášela gesta smíření, jihokorejské politiky pozvala na summit do severokorejského Pchojngjangu. „Myslela jsem si, že to tu bude cizí a velmi odlišné, ale zjistila jsem, že mnoho věcí je podobných. Je naděje, že se s těmi milými lidmi z Jižní Koreje setkáme znovu v Pchjongjangu a přiblížíme se k tomu, že budeme znovu jednotní," oslňovala Kimova sestra všechny okolo během přípitku u společné večeře.

Poselství, se kterým na závěr olympiády přijela Trumpova nejoblíbenější dcera Ivanka je značně odlišné. Snaží se jihokorejského prezidenta tlačit k tomu, aby KLDR neustupoval ani o píď. Ostatně, jak server INFO.CZ již informoval, v pátek americký prezident vůči Severní Koreji oznámil balík nových sankcí, které mají postihnout energetické a finanční zdroje země. 

Kim Čong-un své sestře Jo-čong věří a ta v posledních letech významně stoupá v hierarchii režimu. „Nejspíše proto, že Kim Čong-un má opravdu jen málo lidí, kterým věřit může,“ uvažuje pro televizi CNN Balbina Hwangová, profesorka na georgetownské univerzitě. Její logika dává smysl. Ve chvíli, kdy Kim Čong-un nejméně dvakrát nechal zabít své blízké příbuzné - strýce a nevlastního bratra - jsou jeho obavy z nedostatečné důvěry nejbližších nejspíše oprávněné. „Účast Jo-čong je perfektní odpovědí režimu na příjezd Ivanky Trumpové. Severní Korea signalizuje, že není nějaká divná země stále zaseknutá v období studené války, ale že má mladé a nadějné ženy, které by klidně mohly vést svůj národ,“ dodává profesorka.

I Ivanka má však takřka bezmeznou důvěru svého otce. Je jednou z hlavních poradkyní, kterým Trump naslouchá a kdykoliv je to možné, prezident dává jasně najevo, jak je na svou nejstarší dceru pyšný. Trumpovi v tomto ohledu nevadí ani překračování určitých hranic. Jako třeba v případě, kdy se svěřoval se svou hrdostí na svou dceru pornoherečce Stormy Daniels, se kterou podváděl svou manželku Melanii. Nebo když prezident prohlásil, že nebýt Ivanka jeho dcera, nejspíše by s ní randil. 

Z pohledu sportovních výkonů na olympiádě Spojené státy s 23 medailemi Severní Koreu bez milosti převálcovaly. Sportovci KLDR se totiž povětšinou zmohli jen na poslední místa: lyžařka Kim Rjon-hjang skončila 54. z 54 závodnic, které dokončily slalom, a na 67. místě ze 67 účastnic závodu v obřím slalomu. Podobně se nedařilo ani mužům. Severokorejci Čche Mjong-kwang a Kang Song-il byli v obřím slalomu 74. a 75. z 75 závodníků, kteří soutěž dokončili. Slalom Kang nedojel a Čche byl poslední z těch, kteří trať zdolali.

Jenže v diplomacii olympijské medaile neplatí. Respektovaný americký server Daily Beast hodnotí dojem, který zanechala Kimova sestra a Trumpova dcera jako remízu. Ovšem server CNN upozorňuje, že pokud by byl diplomatický tanec jednou z disciplín na olympiádě, Kim Jo-čong by byla jasnou aspirantkou na zlato. Kimova sestra totiž přijela na začátek a nikoliv na konec, přivezla poselství, které sbližuje a nikoliv rozděluje a získala i mnohem větší odezvu u médií, politiků a veřejnosti. 

Najdou se však i ti, kdo s takovým hodnocením nesouhlasí. Třeba jeden z nejlepších šachistů všech dob a předseda Nadace pro lidská práva Garry Kasparov v reakci na článek CNN uvedl, že severokorejské ministerstvo propagandy nejspíše hacknulo servery této zpravodajské televize. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1