Severokorejské námluvy: Do KLDR příští týden znovu letí americký ministr zahraničí Pompeo | info.cz

Články odjinud

Severokorejské námluvy: Do KLDR příští týden znovu letí americký ministr zahraničí Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo pojede příští týden do Pchjongjangu k dalším jednáním o jaderném programu KLDR. Byl tam od dubna už třikrát.

Dnes oznámil, že jmenoval člena vedení společnosti Ford Motor Company Stepena Bieguna svým speciálním vyslancem pro KLDR. Do Pchjongjangu příští týden odjedou společně. Biegunovým úkolem bude vést pravidelná jednání s KLDR o zrušení jejího jaderného zbrojního programu.

Pompeo byl v Pchjongjangu od dubna už třikrát, ale jeho cesty zatím nepřinesly viditelný výsledek, píše agentura AP.

Po minulém, červencovém jednání Pompeo oznámil, že se podařilo dosáhnout pokroku o časovém rozvrhu, v němž KLDR bude likvidovat své jaderné zbraně. KLDR ale tehdy Spojené státy obvinila ze vznášení jednostranných požadavků.

Pompeo plní program prezidenta Trumpa dosáhnout zrušení nukleárního zbrojního programu KLDR. Trump se setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v červnu v Singapuru. Kim na summitu slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, Trump za to nabídl Severní Koreji bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR už nepředstavuje jadernou hrozbu.

Pětapadesátiletý Biegun byl v minulosti spolupracovníkem Condoleezzy Riceové, když působila jako bezpečnostní poradkyně v administrativě bývalého prezidenta George Bushe mladšího.

"Steve bude řídit politiku USA vůči Severní Koreji a naši snahu o naplnění cíle prezidenta Trumpa o definitivní a zcela ověřené denuklearizaci Severní Koreje, k níž se zavázal Kim Čong-un," řekl dnes Pompeo novinářům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud