Sex bez souhlasu je znásilnění. Švédsko v novém zákoně stanovuje pravidla pro pohlavní styk | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sex bez souhlasu je znásilnění. Švédsko v novém zákoně stanovuje pravidla pro pohlavní styk

Sex bez souhlasu je znásilnění. Švédsko v novém zákoně stanovuje pravidla pro pohlavní styk

Švédský parlament tento týden schválil nový zákon, který stanovuje podmínky, za jakých je pohlavní styk za čarou. Pokud dojde k sexu bez výslovného souhlasu – buď verbálního, nebo fyzického – bude od 1. července, kdy zákon vstupuje v platnost, považován za znásilnění, i když se uskutečnil bez výhrůžek či násilí. 

Zákon Švédům ukládá, že se musí přesvědčit, zda má druhá osoba o sex skutečně zájem. „Pokud se chce dotyčný zapojit do sexuálních aktivit s někým, kdo zůstává neaktivní, nebo vysílá nejednoznačné signály, on nebo ona bude muset zjistit, jestli je ta druhá osoba ochotná mít sex,“ stojí dle BBC v zákoně

K prokázání znásilnění už nově nebude zapotřebí doložit, že ke styku došlo za použití násilí či pod vlivem alkoholu. Zákon zároveň zavádí do švédského právního řádu nové trestné činy – znásilnění z nedbalosti a sexuální obtěžování z nedbalosti. „Nedbalost spočívá v tom, že k uskutečnění dané aktivity nebyl získán přímý souhlas,“ vysvětila vláda, která si od nového zákona slibuje, že za znásilnění bude moci být odsouzeno více lidí. Za výše zmíněné činy hrozí až 4 roky vězení.

Zákon prošel parlamentem hladce, hlasovalo pro něj 257 poslanců, proti jich bylo 38. Švédsko se tak zařadilo k jiným evropským zemím, jako jsou Velká Británie a Německo, kde je sex bez souhlasu považován za znásilnění. 


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.