Sexuální obtěžování v americkém Senátu pod drobnohledem. Jeho dozvuky stojí USA miliony | info.cz

Články odjinud

Sexuální obtěžování v americkém Senátu pod drobnohledem. Jeho dozvuky stojí USA miliony

Američané dali jasně najevo, že chtějí vědět, kolik je stojí sexuální skandály jejich senátorů. A přání bylo nyní vyslyšeno. Horní komora Kongresu totiž zveřejnila statistiky o tom, kolik peněz vynaložili daňoví poplatníci na mimosoudní urovnání případů nařčení ze sexuálního obtěžování a diskriminace, která se odehrála právě v Senátu. Podle zveřejněných údajů museli poplatníci za posledních dvacet let z peněženky vytáhnout 1,45 milionu dolarů (asi 30 milionů korun).

Aféra #MeToo likviduje jednu americkou politickou špičku za druhou a výjimkou nejsou ani členové Senátu. Ti se v poslední době stávají stále častěji cílem nařčení z nevhodného chování, sexuálního obtěžování či různých druhů diskriminace. A přestože tyto aféry často stojí dané kongresmany jejich mandát, veřejnost chce vědět, jaké jsou náklady na mimosoudní urovnání těchto případů. O žádné drobné nejde. 

Podle nyní zveřejněné zprávy totiž putovalo ze zvláštního fondu určeného pro tyto záležitosti na finanční narovnání v posledních 20 letech okolo 1,5 milionu dolarů. Z této částky byly asi dvě pětiny vynaloženy na „hašení“ případů diskriminace a obtěžování v rámci kanceláří jednotlivých senátorů: Takových vyrovnání bylo od roku 1997 přesně 13 včetně jednoho případu diskriminace na základě pohlaví. A právě do této relativně nenápadné škatulky případy sexuálního obtěžování spadají, upozorňuje server CNN.

Dalších deset případů finančního narovnání pak spadalo pod kanceláře Senátu, které nejsou asociovány s žádnými senátory. V těchto případech bylo za poslední dvě dekády vyplaceno přes 850 tisíc dolarů, část těchto peněz směřovala i na pokrytí nákladů "tří případů diskriminace na základě pohlaví".

Přestože z oficiálních statistik není možné jasně vyčíst, kolik případů sexuálního obtěžování se na půdě Senátu skutečně odehrálo a kolik za to museli daňoví poplatníci zaplatit peněz, podle šéfa administrativní komise americké horní komory Gregga Harpera jde o stovky tisíc dolarů.

„Jsem si vědom třech takovýchto případů mezi lety 2008 a 2012, které vyšly celkem na 115 tisíc dolarů. A od té doby přibyl jen jeden případ, který byl vyčíslen na 84 tisíc dolarů,“ řekl pro CNN Harper. Zmiňovaný poslední případ se týkal republikánského senátora Blaka Farentholda, kterého ze sexuálního obtěžování obvinila jeho bývalá poradkyně.

Je však možné, že v nadcházejících měsících bude na urovnávání podobných případů potřeba mnohem více prostředků. Americkou společnost totiž stále výrazněji ovlivňuje fenomén #MeToo, který již vedl například k rezignacím senátorů Ala Franklena a Trenta Frankse.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud