Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sexuální skandál drtí britský parlament. „Rád si sáhne,“ psaly si o politicích sekretářky

Sexuální skandál drtí britský parlament. „Rád si sáhne,“ psaly si o politicích sekretářky

Po europoslankyních vystoupily i britské političky a zaměstnankyně parlamentu. Ženy si sestavily soupis všech mužů, které považují za „nebezpečné“. Seznam si pak mezi sebou posílaly přes aplikaci WhatsApp. Muže kategorizovaly do různých skupin podle toho, jakých prohřešků se dopustili. Na listu se objevilo i několik významných členů kabinetu, informoval o tom deník Daily Mail.

„Na večírku mi sahal na zadek. S tímhle samy taxíkem nejezděte. Rád si sáhne.“ Taková a další podobná varování kolují mezi političkami a zaměstnankyněmi britského parlamentu. Příchozím stážistkám prý starší a protřelejší ženy rovnou hlásí, komu se raději vyhnout. Podle nejmenovaného zdroje by po zveřejnění přišlo o práci mnoho poslanců. Několik by stanulo před soudem. Skandál spojený se sexuálním obtěžování hýbe britskou politikou.

Ženy pracující ve Wetminsteru si stěžují na „sexuální škůdce“, kteří nejenže svoje kanceláře využívá k sexuálním orgiím, ale navíc obtěžují ženy, které o ně nejeví zájem. Zdroj deníku Daily Mail tvrdí, že soupis všech politiků bude brzy publikován a muži přijdou o křeslo. Předsedové horní i dolní komory by o víkendu měli očekávat rezignaci svých členů.

K řádnému vyšetření údajného sexuálního obtěžování vyzvala i premiérka Theresa Mayová. Její mluvčí uvedla, že tvrzení bulvárních deníků je velmi znepokojivé a nepřijatelné. Premiérka podle ní radí postiženým ženám, aby se obrátily na policii.

Globální debatu o sexuálním obtěžování odstartovala aféra amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina. Pětašedesátiletý Weinstein čelí obviněním, že v minulosti sexuálně obtěžoval více než desítku žen, mezi nimiž údajně byly i herečky Gwyneth Paltrowová či Angelina Jolie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744