Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznamy smrti: Filipíny se vrací do středověku, úřady značkují domy lidí, které popraví

Seznamy smrti: Filipíny se vrací do středověku, úřady značkují domy lidí, které popraví

Nelítostná válka proti drogám, kterou na Filipínách vyhlásil prezident Rodrigo Duterte, nijak nepolevuje. Její součástí jsou i týmy tazatelů, kteří obcházejí obyvatele měst a ptají se na jejich zkušenosti s drogami. Pokud pojmou podezření, namalují na dveře červený kříž.

Od jara mají místní úřady na Filipínách povinnost sestavovat seznamy podezřelých drogových delikventů. Týmy tazatelů zřídilo i město Payatas v oblasti Metro Manila, které má asi 200 tisíc obyvatel. V chudinské oblasti chodí od jara od dveří ke dveřím.

Místní musí vyplňovat dotazníky, v nichž se úřady ptají na jejich minulost a minulost jejich rodiny. V atmosféře strachu, kterou vyvolalo nařízení prezidenta Duterteho, že se lidé nemají bát lidi zapojené do obchodu s drogami střílet na ulici, je to další kapka, která ještě zvýšila obavy v místní komunitě.

Ta je vzhledem k neutěšenému prostředí náchylná k užívání drog. Na podezřelé je přitom často vytvářen nátlak, aby se k užívání drog přiznali a policii se vydali sami. „Nechcete se vydat, nechcete s námi spolupracovat? Co s vámi máme dělat. Zastřelit,“ popisuje praxi pro Vice News obyvatelka města Payatas.

Mnozí tak v obavě o svůj život tuto volbu upřednostní a vzdají se. Následně mají možnost absolvovat pohovor v protidrogových centrech, kde určí, jestli je možné je léčit.

Pokud se podezřelí tazatelům nepřiznají dobrovolně, nastupuje policie, která je nutí k odevzdání vzorku moči. Z něj poznají, jestli konkrétní člověk drogy užívá. Když je test pozitivní, zapíší jméno člověka na seznam a jeho dům označí červeným křížem.

Kritici tvrdí, že seznamy delikventů jsou seznamy smrti. Odkazují tak na dosavadní bilanci Duterteho krvavé války. Podle lidskoprávních organizací od začátku tažení proti narkomanii zemřelo více než deset tisíc lidí včetně mnoha dětí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744