Seznamy smrti: Filipíny se vrací do středověku, úřady značkují domy lidí, které popraví | info.cz

Články odjinud

Seznamy smrti: Filipíny se vrací do středověku, úřady značkují domy lidí, které popraví

Nelítostná válka proti drogám, kterou na Filipínách vyhlásil prezident Rodrigo Duterte, nijak nepolevuje. Její součástí jsou i týmy tazatelů, kteří obcházejí obyvatele měst a ptají se na jejich zkušenosti s drogami. Pokud pojmou podezření, namalují na dveře červený kříž.

Od jara mají místní úřady na Filipínách povinnost sestavovat seznamy podezřelých drogových delikventů. Týmy tazatelů zřídilo i město Payatas v oblasti Metro Manila, které má asi 200 tisíc obyvatel. V chudinské oblasti chodí od jara od dveří ke dveřím.

Místní musí vyplňovat dotazníky, v nichž se úřady ptají na jejich minulost a minulost jejich rodiny. V atmosféře strachu, kterou vyvolalo nařízení prezidenta Duterteho, že se lidé nemají bát lidi zapojené do obchodu s drogami střílet na ulici, je to další kapka, která ještě zvýšila obavy v místní komunitě.

Ta je vzhledem k neutěšenému prostředí náchylná k užívání drog. Na podezřelé je přitom často vytvářen nátlak, aby se k užívání drog přiznali a policii se vydali sami. „Nechcete se vydat, nechcete s námi spolupracovat? Co s vámi máme dělat. Zastřelit,“ popisuje praxi pro Vice News obyvatelka města Payatas.

Mnozí tak v obavě o svůj život tuto volbu upřednostní a vzdají se. Následně mají možnost absolvovat pohovor v protidrogových centrech, kde určí, jestli je možné je léčit.

Pokud se podezřelí tazatelům nepřiznají dobrovolně, nastupuje policie, která je nutí k odevzdání vzorku moči. Z něj poznají, jestli konkrétní člověk drogy užívá. Když je test pozitivní, zapíší jméno člověka na seznam a jeho dům označí červeným křížem.

Kritici tvrdí, že seznamy delikventů jsou seznamy smrti. Odkazují tak na dosavadní bilanci Duterteho krvavé války. Podle lidskoprávních organizací od začátku tažení proti narkomanii zemřelo více než deset tisíc lidí včetně mnoha dětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud