Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Shell ruší ropné plošiny v Severním moři. Chce za sebou nechat hromady betonu, ochránci se bouří

Shell ruší ropné plošiny v Severním moři. Chce za sebou nechat hromady betonu, ochránci se bouří

Odstranit, nebo neodstranit? Shell řeší, jak se zachovat při rušení čtyř ropných plošin v Severním moři. Ochránci přírody trvají na tom, aby nepoužívané kolosy kompletně odstranil. Firma ale oponuje, že při rozebírání by mohlo dojít k většímu znečištění, než když některé části zařízení nechá v moři.

Na plošinách se těží ropa Brent, která je specifická pro Severní moře. Každá plošina prý váží asi tolik, jako newyorský Empire State Building a je vysoká asi jako Eiffelovka. Tři ze čtyř vyřazených plošin stojí na betonových nohách, a ty by při odstraňování mohly způsobit podle firmy největší problém. Jedním z návrhů je proto ponechat 42 betonových skladovacích segmentů v moři. Podle plánů by tak dělníci rozebrali jen horní části plošin.

Pozůstatky by podle firmy Shell měly na životní prostředí minimální vliv. „Sediment, který je ve skladovacích buňkách, by v nich měl zůstat pevně uzavřen po stovky let. Betonové pilony zůstanou na místě až 250 let. Možná klesnou pod hladinu moře a potopí se, ale neměly by způsobit škodu,“ tvrdí manažer projektu na odstranění plošin Duncan Manning.

Beton by prý měl vydržet až tisíc let, pokud by se poškodil, unikne jen nepatrné množství sedimentu. Inženýři zkonstruovali pilony tak, aby vydržely i nejhorší bouře a počasí. Ale nepočítali podle Manninga s tím, že by je měli někdy odstranit, a proto nyní nevědí, co s nimi. Manažer navíc připouští, že odhad výdrže betonových zařízení je pouze neověřeným předpokladem.

Protože firma nepočítala s odstraněním plošin, bylo by pro ni snazší nechat je na místě. Podle směrnic Konvence pro ochranu mořského životního prostředí v severovýchodním Atlantiku (OSPAR) je ale povinná zařízení odstranit. Pokud by chtěla beton nechat na místě, potřebuje k tomu svolení britské vlády.

Shell plánuje část zbylé ropy odčerpat, i přesto zůstane v betonových pilonech asi čtvrtina obsahu, který tvoří ropný sediment, voda a písek. I přesto je prý množství větší, než je povolené. „Firmy podnikající s ropou mají morální a zákonnou povinnost uklidit svůj „nepořádek“. Když už jednou posunuly hranice těžby a začaly získávat ropu pod mořským povrchem, měli bychom je přinutit, aby se stejným zápalem postupovaly i při rušení plošin,“ tvrdí ředitel skotské pobočky Světového fondu na ochranu přírody Lang Banks. Shell podle něj nechce betonové pilony odstranit čistě kvůli tomu, že by to bylo dražší, než je tam nechat.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744