SHRNUTÍ: Úder na Sýrii za chemický útok? Západní země jsou nerozhodné, Německo a Itálie se nepřidají | info.cz

Články odjinud

SHRNUTÍ: Úder na Sýrii za chemický útok? Západní země jsou nerozhodné, Německo a Itálie se nepřidají

Západní země se zatím nerozhodly, zda naplní své hrozby a uskuteční úder proti Sýrii, který by měl být trestem za údajný chemický útok syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku. Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že rozhodnutí ohledně možné vojenské akce padne brzy. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron zase uvedl, že se o postupu rozhodne, až přijde vhodný čas, a že existují důkazy, že chemický útok se skutečně stal. Přímou účast na případné operaci vyloučily Německo a Itálie.

Postoj Londýna zatím není jasný ani po skončení mimořádné schůze britské vlády. Ta se zatím podle oficiálního prohlášení pouze shodla, že užití chemických zbraní nemůže zůstat bez odpovědi a že by premiérka Theresa Mayová měla dál jednat s Washingtonem a Paříží o koordinované reakci.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja nicméně Spojené státy a jejich spojence vyzval, aby se vojenské akce v Sýrii zdrželi. Dodal, že prioritou je vyhnout se nebezpečí vypuknutí války. Na dotaz, zda tím myslí konflikt mezi USA a Ruskem, podle agentury Reuters odpověděl, že "bohužel nelze vyloučit žádnou možnost". Moskva požádala o svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN na pátek.

Podle deníku Kommersant Rusko očekává, že od Pentagonu dostane koordináty cílů případného úderu v Sýrii, aby byla vyloučena možnost ruských ztrát. V desítkách objektů syrské armádní infrastruktury podle ruského listu působí ruští důstojníci. Mluvčí Kremlu uvedl, že vojáci Ruska a USA jsou ohledně Sýrie přes horkou linku v aktivním kontaktu.

Do Sýrie podle mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyrazili experti této instituce, kteří mají údajný chemický útok na Dúmu vyšetřit. Pracovat začnou v sobotu. Syrský zástupce při OSN uvedl, že Damašek je "připraven je přepravit, kam budou chtít, a kdykoli budou chtít." Syrská vláda použití chemických zbraní v Dúmě popírá, stejně jako její spojenci Rusko a Írán.

Americká televize MSNBC dnes s odvoláním na informované činitele uvedla, že USA získaly vzorky krve a moči obětí útoku na Dúmu. Vzorky podle MSNBC ukázaly přítomnost chloru a nervového plynu.

Ačkoli o úderu v Sýrii západní spojenci ještě nerozhodli, syrská vláda již rozesílá textové zprávy, jimiž občany vyzývá, aby se na případný útok připravili, uvedl izraelský rozhlas s tím, že před obchody se začaly tvořit dlouhé fronty.

Podle syrského prezidenta Bašára Asada povede útok na Sýrii k další destabilizaci celé oblasti. Západní země rovněž obvinil, že na zprávy o syrských vojenských vítězstvích na bojišti reagují "pokusy změnit vývoj událostí".

Ruský generálmajor Jurij Jevtušenko dnes oznámil, že syrská armáda už má Dúmu pod kontrolou. Dúmá byla posledním útočištěm povstalců působících v blízkosti syrské metropole.

Dolar dnes na devizových trzích zastavil čtyři dny trvající propad, což komentátoři interpretují jako reakci na určité zmírnění obav z bezprostředního konfliktu mezi Západem a Ruskem v Sýrii. Ceny ropy dnes zčásti pod vlivem pevnějšího dolaru klesaly oproti středečním tříletým maximálním hodnotám, stále je však podporuje napětí na Blízkém východě a také snižování globálních zásob.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud