Šíité unesli v Jemenu 12 pracovníků norské humanitární organizace | info.cz

Články odjinud

Šíité unesli v Jemenu 12 pracovníků norské humanitární organizace

Šíitští povstalci v Jemenu unesli 12 místních pracovníků norské humanitární organizace. Oznámil to dnes jemenský vládní zdroj citovaný agenturou AFP. Incident se stal na západě země v oblasti Hudajdá.

Všichni unesení pracovali pro Norskou radu pro uprchlíky (NRC). Šíité, kteří bojují proti centrální vládě od roku 2014, je obvinili, že distribuovali pomoc poskytnutou arabskou koalicí, již vede Saúdská Arábie. Tato sunnitská koalice do bojů v Jemenu vstoupila v roce 2015 na straně vlády prezidenta Abdar Mansúra Hádího. 

Šíité vtrhli do kanceláří NRC v okrese Hali, který je součástí provincie Hudajdá. Stejnojmenné provinční středisko mají v rukou šíité a vládní jednotky o ně bojují od ledna.

Jemenský konflikt si podle OSN vyžádal na 10.000 obětí a 40.000 zraněných. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

V zemi panuje katastrofální humanitární situace. Podle OSN trpí akutní podvýživou přes tři milionů Jemenců, z nich více než dva miliony jsou děti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud