Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Síla pohledu. Média rozebírají trapné chvilky z prvního jednání Trumpa a Merkelové

Síla pohledu. Média rozebírají trapné chvilky z prvního jednání Trumpa a Merkelové

První setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a německé kancléřky Angely Merkelové doprovázelo několik situací, které dnes rozebírají americká média. Merkelová musela překonat například fakt, že Trump nereagoval na její nabídku k potřesení rukou před objektivy či že vedle ní na setkání s elitními byznysmany seděla prezidentova dcera Ivanka.

Podle listu Politico bylo na kancléřce patrné, že ji přítomnost ženy prodávající přes internet kabelky a šperky mezi šéfy zásadních amerických a německých firem - například BMW či Siemens - zarazila. Když Trumpova dcera promluvila o přínosu svého otce pro oživení pracovního trhu, vrhla kancléřka jejím směrem všeříkající pohled.

Merkelová se však podle amerického deníku přemohla a negativní emoce spojené s mísením rodinného byznysu s vrcholnou politikou potlačila, neboť přijela do Washingtonu prezentovat Německo jako partnera a nikoli rivala USA.

Nejmocnější světovou političku, která dávala před cestou do Spojených států najevo, že má podstatně odlišné názory než Trump například na imigraci či budoucnost Evropské unie, potkala další nepříjemná chvíle na úvod setkání se šéfem Bílého domu. Novináři zachytili okamžik, kdy nabídla Trumpovi, že si před objektivy kamer a fotoaparátů potřesou rukama. Prezident však na její výzvu nereagoval, přičemž není zcela patrné, jestli ji vůbec slyšel. Na společnou pózu každopádně nedošlo, ačkoli třeba s japonským premiérem Šinzó Abem si Trump třásl rukou celých 19 sekund.