Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šílený americký střelec. Z nenávisti k bělochům zastřelil 4 lidi, pak čekal, až ho policie zatkne

Šílený americký střelec. Z nenávisti k bělochům zastřelil 4 lidi, pak čekal, až ho policie zatkne

Američan zastřelil během dvou minut tři lidi. Hrůzný čin se odehrál v kalifornském městě Fresno. Policie vyšetřuje zločin jako čin z nenávisti. Tři oběti byli běloši, podezřelý útočník se jmenuje Kori Ali Muhammad a je černé pleti. Na sociálních sítích mluvil před činem o nenávisti k bělochům, zbraní mířil i na tři hispánky. Dříve byl prohlášen za duševně nemocného. 

Muhammad se na sociálních sítích netajil svou nenávistí k bělochům a k vládním činitelům, jak sdělil americkým médiím policejní šéf Fresna Jerry Dyer. Když muže zatýkali, křičel „Allahu Akbar“, přesto se policie nedomnívá, že se jedná o teroristu.„Nemyslíme si, že se jedná o teroristický čin,“ řekl Dyer reportérům. „Je to čistě rasově motivovaný čin,“ dodal. S vyšetřováním pomáhá i FBI.

Úterní střelba začala kolem 10:45 tamního času. Muhammad vypálil 16krát během 60 až 90 sekund. Oběti svého vraha podle všeho neznaly. Muhammad je také obžalovaný z toho, že střílel  na devětapadesátiletého muže. Ten měl štěstí, střelec jej minul.

Muhammad také mířil na tři hispánky – ženu ve středních letech, její dospělou dceru a čtyřletou vnučku. Ty slyšely střelbu, nastoupily do auta a snažily se odjet. Auto mělo ale problémy nastartovat. Muhammad přistoupil na stranu spolusedícího a namířil na ně zbraň, ale nevystřelil. Lidé na sociálních sítích jsou překvapeni, že policie řeší čin jako rasově motivovaný a ne jako terorismus.

Muhammad bude před soudem čelit obviněním ze čtyř vražd a dvou ohrožování se střelnou zbraní. Čtvrtý případ vraždy se odehrál minulý týden jen o necelé dva bloky od úterního místa činu.

Podezřelý se k činu přiznal. Policisté jej zatkli poté, co zastřelil svou poslední oběť. „Udělal jsem to, zastřelil jsme je,“ vzdal se s těmito slovy policii. „Hledáte mě,“ řekl policistům. Muhammada hledali od 13. dubna, když zastřelil v motelu ve Fresnu neozbrojeného člena ostrahy. Pětadvacetiletého Carla Williamse střelil hned několikrát. Mladý muž zemřel později v nemocnici. Policie po činu zveřejnila Muhammadovu fotku a vypsala na informace o jeho dopadení odměnu. Muhammad si ale oholil hlavu i vousy.

Podle policie se podezřelý rozhodl, že nepůjde do vězení za zastřelení člena ochranky. Před tím, než ho chytí, chtěl zabít co možná nejvíce lidí. 

Muhammad kalifornské policii nebyl neznámý. Už v roce 2005 byl souzen za držení kokainu s úmyslem jeho distribuce. Dále byl obviněn z neoprávněného držení zbraní. Jeho zástupce hájil Muhammada tím, že muž trpí halucinacemi a věří bizarnímu přesvědčení a už byl dvakrát v psychiatrické léčebně.

Psychiatrické vyšetření skutečně odhalilo, že Muhammad trpí psychózou a silnou paranoiou. V roce 2005 byl prohlášen za neschopného soudu. Po roce hospitalizace před soudem stanul. Odsouzen byl k 110 měsícům, propustili ho po 92 měsících. Mnoho Američanů si na sociálních sítích stěžuje, že byl z vězení propuštěn.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1