Silná osobnost, která tvrdě kritizuje Trumpa. Kdo je Nancy Pelosiová, třetí nejmocnější politička v USA? | info.cz

Články odjinud

Silná osobnost, která tvrdě kritizuje Trumpa. Kdo je Nancy Pelosiová, třetí nejmocnější politička v USA?

Osmasedmdesátiletá šéfka demokratické frakce Nancy Pelosiová byla dnes znovuzvolena předsedkyní této komory. Aktuálně třetí nejmocnější politička v USA je považována za silnou osobnost, která se nerozpakuje dávat najevo své názory. V předchozích dvou letech tvrdě kritizovala i politiku současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a dá se čekat, že kritikou nebude šetřit ani po svém zvolení do čela Sněmovny reprezentantů. 

Pelosiová se na politiku dala koncem 80. let poté, co nejmladší z jejích pěti dětí začalo chodit na střední školu; členkou Sněmovny reprezentantů se stala v červnu 1987; výrazný posun v kariéře pro ni znamenal rok 2002, kdy byla zvolena šéfkou demokratické menšiny ve sněmovně; v čele této komory stála v letech 2007 až 2011; dosud byla vůdkyní demokratické menšiny ve sněmovně (2011 až 2018).

Od roku 1963 je vdaná za movitého investora Paula Pelosiho (78), mají pět dětí a devět vnoučat; pochází z rodiny italsko-amerického původu; demokratickými politiky byli i její otec a bratr, otec Pelosiové - Thomas D'Alesandro Jr. - za druhé světové války působil v Kongresu a byl rovněž starostou města Baltimore.

Do politiky ji dostal slib, který dala své přítelkyni, někdejší poslankyni Sale Burtonové. Když v roce 1987 Burtonová umírala na rakovinu, naléhala na Pelosiovou, aby se posléze ucházelo o její křeslo. Politička to slíbila a v doplňovacích volbách kandidovala úspěšně.

Pelosiová, v parlamentu zastupující Kalifornii, trpělivě stoupala v kariéře. Do čela sněmovny se poprvé dostala v roce 2007, a to jako vůbec první žena v americké historii. Post předsedy sněmovny je v politické hierarchii USA třetí nejdůležitější, větší váhu mají už jen prezident a viceprezident, který je zároveň i šéfem Senátu.

Politička je považována za silnou osobnost, která v době, kdy demokraté většinu v Kongresu nekontrolovali, přinutila svou autoritou spolustraníky k jednotě při hlasování, které bylo pro stranu v opozici důležité. Její tvrdá ruka byla ale někdy terčem kritiky.

Pelosiová proslula mimo jiné spory s bývalým republikánským prezidentem Georgem Bushem mladším. V červenci 2008 pro stanici CNN například řekla: "Prezident Spojených států totálně selhal, ztratil u Američanů veškerou věrohodnost, pokud jde o ekonomiku, válku, energetiku - na co si vzpomenete."

V minulosti hlasovala například proti rezoluci o Iráku, která dala prezidentovi pravomoc k invazi. Republikánům byly trnem v oku také její levicové recepty na sociální a ekonomické problémy země.

S exprezidentem Barackem Obamou byli naopak spojenci. Pelosiová v parlamentu připravovala půdu pro přijetí mnoha jeho legislativních návrhů, zejména pak diskutované zdravotní reformy, považované za příliš nákladnou. Na podzim 2010 se ale Pelosiová svezla na vlně nespokojenosti s Obamovou politikou, když demokraté prohráli volby do Sněmovny a politička skončila v jejím čele.

Po loňském hlasování ale demokraté sněmovnu opět po osmi letech ovládli. Pelosiová souhlasila s tím, že případnou funkci šéfky sněmovny bude vykonávat nejvýš čtyři roky, což jíž otevřelo cestu ke znovuzvolení. Někteří spolustraníci totiž žádali novou, mladší tvář.

V předchozích dvou letech demokratka tvrdě kritizovala politiku současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Neshodnou se například ve věci financování plánované zdi na hranicích s Mexikem, řešení situace mladých imigrantů bez dokladů, politička je také obhájkyní zdravotní reformy Obamacare.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud