Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Silné proudy, úzké pasáže a temnota. Záchranář popsal, co čeká děti při cestě ze zatopené jeskyně

Silné proudy, úzké pasáže a temnota. Záchranář popsal, co čeká děti při cestě ze zatopené jeskyně

Drama 12 chlapců, které spolu s jejich fotbalovým trenérem uvěznila voda v jeskyni na severu Thajska, sleduje s napětím celý svět. Skupina je odříznutá v rozsáhlém podzemním komplexu už skoro dva týdny a záchranáři, kteří se k nim před několika dny dostali, zvažují varianty záchrany. Chlapce učí základy potápění a věří, že je možné skupinu ze zatopené jeskyně dostat. Ven ale vede dlouhá cesta plná smrtících nástrah, jak informuje britský The Independent. Cesta zpět z jeskyně se teď stala osudnou i armádnímu veteránovi, který na místě jako dobrovolník pomáhal. Česko do Thajska posílá dva zkušené hasiče, kteří na místě prověří další možnosti pomoci.

Záchranná operace na severu Thajska je něco, co záchranáři nepamatují. Stále víc hrozí, že chlapci budou muset do vody a budou si muset sami propracovat za asistence potápěčů cestu ven z jeskynního labyrintu. Někteří z nich neumí ani plavat, přitom je teoreticky čeká ponor, který je výzvou i pro zkušené potápěče.

„Zabere to šest hodin dostat se na místo, kde děti jsou, a pět hodin trvá cesta zpět,“ popisuje výzvu zástupce armády citovaný britským deníkem The Independent. Daná čísla ovšem platí pro zkušené potápěče, nikoli pro chlapce školního věku, kteří teď příslušné vybavení viděli poprvé v životě. Po cestě je bude čekat suť, silné proudy a kalná voda s bahnem, kvůli které je takřka nulová viditelnost. Rizikem jsou i možné sesuvy. „Je obtížné tam cokoli vidět, těžko se tam pohybuje,“ popisuje Thomas Hester působící u australských bezpečnostních složek. Dodává, že některé části komplexu jsou „silně zatopené“.

Chlapci jsou podle záchranářů asi 400 metrů od vyvýšeného místa jeskyně známého jako Pattaya Beach. Právě kousek odsud se nalézá úsek, který záchranáři popisují jako kritický. „Je tam svah a pasáž dlouhá asi 15 metrů. Velmi úzká pasáž. Drobní lidé se dostanou skrz, ale nikdo velký ne. Musíte tam jít po jednom a ti, kdo mají lahev s kyslíkem, ji musejí sundat a tlačit před sebou.“ popsal novinářům místo záchranář Chalermphon Hongyon.

Potápěči už do jeskyně dostali potřebnou výbavu a podél trasy rozmísťuje stovky rezervních lahví s kyslíkem, světla a další vodítka. Jednoho z mužů, který se na záchranné akci podílel jako dobrovolník, to stálo život. K chlapcům dopravil kyslíkové lahve, sám se ale dostal po cestě zpět do potíží, kyslík mu začal docházet, ztratil vědomí a už se ho nepodařilo oživit.

Záchranáři přiznávají, že pokud na ponor dojde, nebude se možná týkat celé skupiny naráz. Zároveň pracují i na alternativách. Zkoušejí najít místo, kde by se k chlapcům podařilo prokopat, ale považují to za nepravděpodobné. Nadále také čerpají vodu z jeskyně, ovšem toto úsilí zřejmě zhatí nové deště, které mají brzy udeřit. Třetí variantou je počkat, dokud voda neopadne, což je sice nejbezpečnější, ale časově nekonkrétní možnost.

Do Thajska míří i dva experti z Česka. Jedná se o dva zkušené hasiče, kteří by na místě měli prověřit možnosti další pomoci. O možnosti vyslat do Thajska hasiče a případně i velkokapacitní čerpadla mluvil ve středu premiér Andrej Babiš.

Do země míří Petr Vodička, který působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003 nebo v Nepálu po zemětřesení v roce 2015. Spolu s ním bude na místě David Kareš, který se podílel na odstranění spadlé trojské lávky v Praze a na zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.

Záchranáři se skupinu, která se nachází asi čtyři kilometry od vchodu do zatopeného komplexu, snaží vyprostit už od pondělí. Za poslední dny se jim podařilo odčerpat 40 procent vody, a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744