Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Silné proudy, úzké pasáže a temnota. Záchranář popsal, co čeká děti při cestě ze zatopené jeskyně

Silné proudy, úzké pasáže a temnota. Záchranář popsal, co čeká děti při cestě ze zatopené jeskyně

Drama 12 chlapců, které spolu s jejich fotbalovým trenérem uvěznila voda v jeskyni na severu Thajska, sleduje s napětím celý svět. Skupina je odříznutá v rozsáhlém podzemním komplexu už skoro dva týdny a záchranáři, kteří se k nim před několika dny dostali, zvažují varianty záchrany. Chlapce učí základy potápění a věří, že je možné skupinu ze zatopené jeskyně dostat. Ven ale vede dlouhá cesta plná smrtících nástrah, jak informuje britský The Independent. Cesta zpět z jeskyně se teď stala osudnou i armádnímu veteránovi, který na místě jako dobrovolník pomáhal. Česko do Thajska posílá dva zkušené hasiče, kteří na místě prověří další možnosti pomoci.

Záchranná operace na severu Thajska je něco, co záchranáři nepamatují. Stále víc hrozí, že chlapci budou muset do vody a budou si muset sami propracovat za asistence potápěčů cestu ven z jeskynního labyrintu. Někteří z nich neumí ani plavat, přitom je teoreticky čeká ponor, který je výzvou i pro zkušené potápěče.

„Zabere to šest hodin dostat se na místo, kde děti jsou, a pět hodin trvá cesta zpět,“ popisuje výzvu zástupce armády citovaný britským deníkem The Independent. Daná čísla ovšem platí pro zkušené potápěče, nikoli pro chlapce školního věku, kteří teď příslušné vybavení viděli poprvé v životě. Po cestě je bude čekat suť, silné proudy a kalná voda s bahnem, kvůli které je takřka nulová viditelnost. Rizikem jsou i možné sesuvy. „Je obtížné tam cokoli vidět, těžko se tam pohybuje,“ popisuje Thomas Hester působící u australských bezpečnostních složek. Dodává, že některé části komplexu jsou „silně zatopené“.

Chlapci jsou podle záchranářů asi 400 metrů od vyvýšeného místa jeskyně známého jako Pattaya Beach. Právě kousek odsud se nalézá úsek, který záchranáři popisují jako kritický. „Je tam svah a pasáž dlouhá asi 15 metrů. Velmi úzká pasáž. Drobní lidé se dostanou skrz, ale nikdo velký ne. Musíte tam jít po jednom a ti, kdo mají lahev s kyslíkem, ji musejí sundat a tlačit před sebou.“ popsal novinářům místo záchranář Chalermphon Hongyon.

Potápěči už do jeskyně dostali potřebnou výbavu a podél trasy rozmísťuje stovky rezervních lahví s kyslíkem, světla a další vodítka. Jednoho z mužů, který se na záchranné akci podílel jako dobrovolník, to stálo život. K chlapcům dopravil kyslíkové lahve, sám se ale dostal po cestě zpět do potíží, kyslík mu začal docházet, ztratil vědomí a už se ho nepodařilo oživit.

Záchranáři přiznávají, že pokud na ponor dojde, nebude se možná týkat celé skupiny naráz. Zároveň pracují i na alternativách. Zkoušejí najít místo, kde by se k chlapcům podařilo prokopat, ale považují to za nepravděpodobné. Nadále také čerpají vodu z jeskyně, ovšem toto úsilí zřejmě zhatí nové deště, které mají brzy udeřit. Třetí variantou je počkat, dokud voda neopadne, což je sice nejbezpečnější, ale časově nekonkrétní možnost.

Do Thajska míří i dva experti z Česka. Jedná se o dva zkušené hasiče, kteří by na místě měli prověřit možnosti další pomoci. O možnosti vyslat do Thajska hasiče a případně i velkokapacitní čerpadla mluvil ve středu premiér Andrej Babiš.

Do země míří Petr Vodička, který působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003 nebo v Nepálu po zemětřesení v roce 2015. Spolu s ním bude na místě David Kareš, který se podílel na odstranění spadlé trojské lávky v Praze a na zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.

Záchranáři se skupinu, která se nachází asi čtyři kilometry od vchodu do zatopeného komplexu, snaží vyprostit už od pondělí. Za poslední dny se jim podařilo odčerpat 40 procent vody, a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1